Jaka przyszłość spółek Skarbu Państwa?

Dawid Jackiewicz został w czwartek odwołany z funkcji ministra skarbu. Resort skarbu będzie działał do końca roku. Nadzór nad nim przejmie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. O wątpliwościach, co do przyszłego zarządzania spółkami skarbu państwa rozmawiali w Pulsie Gospodarki Adam Ruciński (Prezes Firmy Doradczej BTFG), Paweł Pelc (radca prawny) Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBanku).

2016-09-16, 11:19

Jaka przyszłość spółek Skarbu Państwa?
Premier Beata Szydło poinformowała 15.09.0216 r. o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu państwa/fot.PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Jedną z możliwych struktur, w których zostałyby zamocowane spółki jest holding. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że na jego czele powinien stać menedżer. Jak zauważył Adam Ruciński, w wypowiedziach premier zauważa pewną niekonsekwencję: – Rząd podejmuje pewne decyzje polityczne i teraz je realizuje, ma do tego prawo. Trudno teraz udawać, że pojawi się menadżer, niezależna osoba, która powie „nie wykonam tego”. Ja sobie tego nie wyobrażam.

Zdaniem Kamila Maliszewskiego należy zastanowić się, jak nowy holding ustali kwestię współpracy pomiędzy poszczególnymi działami. – Bardzo ważne będzie to, jak zostanie to ułożone w poszczególnych branżach. W branży bankowej na przykład, gdyby PKO SA trafiło pod kontrolę PZU i obok tego w rękach skarbu państwa byłoby PKO BP to mielibyśmy już podmiot, który kontroluje ogromną część polskiego sektora. Gdyby tutaj została poczyniona jakaś koordynacja, mielibyśmy do czynienia z praktykami monopolistycznymi – mówił gość.

Ruciński wyraził obawę, że polska gospodarka może przybrać formę centralnie sterowanej. Podkreślił, że nie jest zwolennikiem „zrzucania wszystkiego na niewidzialną rękę rynku”, ale nie można też popadać w skrajności. – Rola państwa powinna być w kierowaniu, ale już nie sterowaniu – zaznaczył. 

Zdaniem Pawła Pelca to konsekwencja tego, że „centra decyzyjne znalazły się poza Polską”: – W Polsce nie mamy badań i rozwoju. Z braku tego, że nie mamy dużych prywatnych organizacji, które centrale mają w Polsce jest konieczność substytuowania tego przez Państwo – zaznaczył.  

REKLAMA

Wśród tematów poruszonych w Pulsie Gospodarki znalazły się również gospodarcze aspekty szczytu 27 państw Unii Europejskiej w Bratysławie.


Kamil Maliszewski, Paweł Pelc i Adam Ruciński/fot.PR24/TB Kamil Maliszewski, Paweł Pelc i Adam Ruciński/fot.PR24/TB

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Robert Lidke.

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

__________________

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 10.17

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej