Eksperci o ustawie ułatwiającej dochodzenie wierzytelności

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma ułatwić dochodzenie wierzytelności. Jak zapewnia wicepremier Mateusz Morawiecki zmiany mają poprawić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz zmniejszyć zatory płatnicze. Mówili o tym w Pulsie Gospodarki Mariusz Adamiak (PKO BP), Piotr Soroczyński (KUKE), Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju).

2016-12-07, 13:20

Eksperci o ustawie ułatwiającej dochodzenie wierzytelności
Rząd przychylił się do pomysłu, który umożliwi ocenę wiarygodności płatniczej kontrahenta. N/z Premier Beata Szydło przed posiedzeniem Rady Ministrów. foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

7.12.2016 Rząd przyjął projekty ustaw z pakietu „100 zmian dla firm”. Goście: Mariusz Adamiak (PKO BP), Piotr Soroczyński (KUKE), Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju)
+
Dodaj do playlisty

Rząd przychylił się do pomysłu powołania Rejestru Należności Publicznoprawnych. Znajdą się w nim podmioty prawne oraz fizyczne, na których ciążą zaległości podatkowe, kary administracyjne, należności celne czy grzywny. Rejestr umożliwi ocenę wiarygodności płatniczej kontrahenta. Dostęp do niego będzie bezpłatny.

Jak wskazywał Łaszek, w badaniu, które prowadziło Forum Obywatelskiego Rozwoju, na temat barier dla wzrostu przedsiębiorstw, małe firmy wskazywały na zatory płatnicze. – Dla przedsiębiorców to jest istotna informacja i dobrze, że działania zostały podjęte. Oczywiście jest jeszcze pytanie o inne elementy, sądy, by rozstrzygać spory, egzekucje – mówił. 

Zdaniem Adamiaka, brak płatności ze strony kontrahenta potrafi nawet zdestabilizować firmę. Podkreślił jednak, że ułatwienie w dochodzeniu wiarygodności ma efekty uboczne i one mogą być nadużywane. Dodał, że obok wprowadzonych zmian powinien powstać także mechanizm szybkiego rozwiązywania sporów pomiędzy przedsiębiorcami. – Żeby to nie konsumowało czasu, było szybkie i profesjonalne.

Piotr Soroczyński wyjaśniał, że Rejestr Należności Publicznoprawnych powinien informować także o tym, jaka należność nie została zapłacona i w jakiej wysokości. – Trzeba odróżniać permanentne niepłacenie podatków od pomyłki, czy opóźnienia. To są inne kalibry i żeby to nie było zero-jedynkowe.

REKLAMA

W rozmowie także o upadłości SKOK Wołomin, likwidacji akcyzy na auta elektryczne, stopie bezrobocia i podwyżkach płac.

Więcej w całej audycji.


Od lewej: Mariusz Adamiak, Aleksander Łaszek i Piotr Soroczyński; foto: PR24/MR Od lewej: Mariusz Adamiak, Aleksander Łaszek i Piotr Soroczyński; foto: PR24/MR

Gospodarzem programu był Robert Lidke.  

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 10:18

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej