Zmiany w służbie zdrowia. Czy szykuje się podwyżka podatków?
Minister Konstanty Radziwiłł zapowiada likwidacje NFZ oraz wprowadzenie powszechnego dostępu do opieki medycznej. Służba zdrowia miałaby natomiast być finansowana z budżetu państwa. O zmianach mówili w Pulsie Gospodarki Paweł Jabłoński (Rzeczpospolita), Piotr Kuczyński (Xelion) i Piotr Soroczyński (KUKE).
2017-01-25, 11:02
Posłuchaj
Zdaniem Jabłońskiego, proponowane zmiany mają dwie wady. Pierwszą, jest rozciągnięcie ubezpieczenia na wszystkich, co oznacza wsparcie szarej strefy. Druga, to zmiana konstrukcji finansowania. – To oznacza, że szykuje się rewolucja podatkowa – wskazywał. W jego ocenie, to groźne, bo „zapędy obecnego rządu do grzebania w podatkach zazwyczaj kończą się ostrymi rozwiązaniami”.
Wątpliwości, co do wzrostu podatków nie miał również Piotr Kuczyński. – Premier Morawiecki wspominał, że pewne elementy projektu jednolitego podatku zostaną rozważone i włączone do nowego systemu – wyjaśniał. Dodał, że dostęp każdego obywatela do służby zdrowia jest jednak dobrym rozwiązaniem. – Wtedy bardzo spadłoby bezrobocie. Wielu ludzi zapisuje się jako bezrobotni, by mieć ubezpieczenie – tłumaczył.
Soroczyński ocenił, że żyjemy w takim środowisku, w którym uzyskanie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego jest stosunkowo proste. – Z drugiej strony, u nas nie ma i nie wyobrażam sobie przyzwolenia na to, by odesłać kogoś, zwłaszcza przy zagrożeniu życia – mówił. Podkreślił, że likwidacja NFZ może być natomiast środkiem do zmniejszenia biurokratycznych kosztów i zwrócenia większej ilości pieniędzy dla beneficjentów.
W rozmowie także o stopie bezrobocia, wycofaniu się USA z TTP, zmianach w prawie farmaceutycznym i OFE.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Robert Lidke.
Polskie Radio 24/ip
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 25.01.2017
Godzina emisji: 10:18
REKLAMA