Wystąpienie Donalda Trumpa w Warszawie. "To może być początek renesansu konserwatyzmu w Europie"

- Tyle dobrego dla zrozumienia polskiej historii na świecie ostatni raz zrobił papież Jan Paweł II. Przemówienie Donalda Trumpa można też odczytywać jako manifest odradzającego się europejskiego konserwatyzmu. To może być początek renesansu konserwatyzmu w Europie, a jeśli tak się stanie, to na pewno ta mowa będzie wspominana w podręcznikach – powiedział politolog Paweł Krulikowski o przemówieniu Donalda Trumpa w Warszawie.  Gościem Debaty Dnia był również dziennikarz Onet.pl Mateusz Baczyński.

2017-07-07, 18:49

Wystąpienie Donalda Trumpa w Warszawie. "To może być początek renesansu konserwatyzmu w Europie"

Posłuchaj

07.07.2017 Paweł Krulikowski i Mateusz Baczyński o wizycie Donalda Trumpa w Polsce.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Mateusz Baczyński, porównywanie wkładu w Polską historię Donalda Trumpa z rolą jaką odegrał Jan Paweł II jest mocno na wyrost. - To było piękne i wzruszające przemówienie z perspektywy polityki historycznej, tak ważnej dla obecnego rządu. Natomiast z punktu widzenia świata to nie była wiekopomna mowa, która będzie wspominana w podręcznikach do historii. Nie porównywałbym jednak roli w naszej polityce historycznej Donalda Trumpa do Jana Pawa II, który działał w zupełnie inny kontekście historycznym i miał zupełnie inną rolę. Miejmy też umiar – apelował gość Polskiego Radia 24.

Komentatorzy odnosili się też do spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, które miało miejsce przy okazji szczytu G20 w Hamburgu. Według Pawła Krulikowskiego nie będzie zmiany w polityce USA wobec Rosji. – Nie spodziewałbym się twardych deklaracji po tym spotkaniu. Sygnały dyplomatyczne są podobne jak za czasu Baracka Obamy. Rosja musi wyjść ze wschodniej Ukrainy. Trump docenia kraje, które partycypują w wydatkach na obronność, to jest też wyzwanie dla Niemców – mówił politolog.

Zdaniem Baczyńskiego jeśli za deklaracjami Donalda Trumpa pódją czyny, to będziemy mogli wspominać jego wizytę jako przełomową. – Zgadzam się, że retoryka Trumpa ws. Rosji jest podobna do polityki Obamy. Podkreślenie wagi artykułu 5. przez prezydenta USA to ważny sygnał dla Rosji. Gdyby go nie było, to moglibyśmy się martwić. Istotne było również podkreślenie współpracy energetycznej Polski z USA, co może w przyszłości uderzyć w interesy rosyjskie. Jeśli za słowami Trumpa nie pójdą realne działania, to jego przemówienie nie będzie wspominane jako przełomowy moment – stwierdził dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 07.07.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 17:07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej