X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Zbigniew Parafianowicz: płaca minimalna to mistrzowskie zagranie prezesa PiS

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:39
- Prezes Jarosław Kaczyński jak zwykle przelicytował wszystkich rywali. Prawie każde ugrupowanie proponowało w kampanii wyborczej zwiększenie płacy minimalnej. Jednak zgranie szachuje, zakładana kwota jest wyższa, a temat został wrzucony na agendę i cały kraj o tym dyskutuje. Taktycznie jest to zagranie mistrzowskie, wybicie argumentów przeciwnikom - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna). Gościem "Debaty dnia" był również Jakub Maciejewski (Sieci). 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Alina G/Shutterstock.com

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że prowadzona dotąd polityka niskich płac jest przeciwko interesom pracowników. W rozmowie na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że jest ona również przeciwko interesom przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać, a także wbrew interesom narodu, bo Polska powinna doganiać Europę, a nie stać w miejscu. Dodał, że rozmawiał z prezesem Narodowego Banku Polskiego, który przedstawił szacunki wskazujące, że proponowane zmiany nie wpłyną źle na gospodarkę.


Jarosław Kaczyński Photo by Wojciech Kusiński Polish Radio.jpg
Jarosław Kaczyński: polityka niskich płac jest przeciwko interesom pracowników

Zdaniem Zbigniewa Parafianowicza dyskusja wokół tematu płacy minimalnej nie osłabi siły raźnia postulatu PiS. - Sprawa dotyczy ogromnej rzeszy ludzi, szczególnie we wschodniej Polsce, w rejonach uboższych. To absolutnie przewrót kopernikański w myśleniu o płaceniu Polakom - powiedział publicysta. Podkreśl również, że trudno jest oszacować skutki gospodarcze propozycji PiS. - Ekonomiści są podzieleni, nawet w kwestii wpływu na inflację. Więcej, płaca minimalna jest instrumentem, który łatwo można odwrócić. To nie jest 500+, ścisły zapis budżetowy. Płacę minimalną można regulować - zauważył. Dodał, że apokaliptyczna narracja przeciwników nie musi być skuteczna w tej sprawie, bo podobnie wypowiadano się o 500+. 

Natomiast Jakub Maciejewski zwrócił uwagę, że "cokolwiek Jarosław Kaczyński nie powie, odpowiada na to apokaliptyczna wizja opozycji". - PiS podchodzi do tego programu całościowo, mówi się o funduszu na rzecz obwodnic i autostrad. Są inwestycje w infrastrukturę i jest koniunktura gospodarcza (...). Razem z tym mamy domykanie systemu podatkowego. Rząd Mateusza Morawieckiego z tego słynie - powiedział Jakub Maciejewski. - Jest przekonanie w rządzie, że koniunktura będzie trwała. Ona nie powstała sama z siebie, doprowadziły do niej też działania PiS: zatrzymanie karuzel VAT i wzmocnienie rynku wewnętrznego poprzez 500+. To sprawiło, że także przedsiębiorcy mają większy popyt na swoje produkty. Traktujmy społeczeństwo jako całość - dodał publicysta. 

Od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. będzie wynosiła 17 zł.   Na sobotniej konwencji PiS zapowiedziano, że pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2020 r. do 2600 zł, do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.

Więcej w nagraniu.

"Debatę dnia" prowadziła Magdalena Złotnicka.

Data emisji: 11.09

Godzina emisji: 18.06

PR24 

   

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: dla PiS najważniejsze są rodzina oraz naród

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:10
Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Lublinie przekonywał, że celem PiS jest budowa "polskiej wersji państwa dobrobytu". Podkreślił, że dla jego partii najistotniejsze są dwie wspólnoty: rodzina oraz naród. - Rodzinę widzimy tak - jedna kobieta, jeden mężczyzna, w stałym związku i ich dzieci - to jest rodzina - mówił Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:08
Wyższe płace, dwie dodatkowe emerytury, wyższe dopłaty dla rolników, podwyższenie ryczałtu dla firm, obniżenie podatków, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, modernizację szkół i szpitali - to propozycje zaprezentowane w sobotę przez PiS na konwencji wyborczej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: priorytetem PiS jest zachęcanie Polaków do powrotu z emigracji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:18
- Chcemy zerwać z myśleniem, że Polska może być tylko rezerwuarem taniej siły roboczej, chcemy, aby nasi pracownicy konkurowali kompetencjami, wiedzą i doświadczeniem - tłumaczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o zapowiedź podniesienia płacy minimalnej.
rozwiń zwiń