"Zapominamy o przesłaniu Jana Pawła II". Publicyści o dziedzictwie papieża Polaka

- Jan Paweł II nie tylko wyprowadzał nas z komunizmu, ale również ostrzegał przed kapitalizmem - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". Gościem byt również Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. 

2020-05-18, 19:31

"Zapominamy o przesłaniu Jana Pawła II". Publicyści o dziedzictwie papieża Polaka

Posłuchaj

Debata dnia z udziałem Tomasza Truskawy i Rafała Wosia cz. 1
+
Dodaj do playlisty

Rafał Woś zwrócił uwagę, że z encyklik Jana Pawła II przebija świadomość pułapek w które wpadają społeczeństwa kapitalistyczne. - Wyzysku pracy, nierówności ekonomicznej, pozbawienia ludzi godności. To są problemy na które Jan Paweł II zwracał uwagę. One bardzo rzadko się przebijały, dominował obraz papieża antykomunisty. Niewielu dostrzegało, że Jan Paweł II ma dużo więcej do zaoferowania na drugą część pontyfikatu, która przypadła po 1989 roku - powiedział publicysta. 

Przez okulary Jana Pawła II

Powiązany Artykuł

Jan Paweł II_NAC 3_53_0_1_5_126650 (2).jpg
"Janowi Pawłowi II zawdzięczamy wolność". Marcin Adamczewski o dokonaniach papieża Polaka

Dodał, że w III RP wielu polityków odcięło się od tych kwestii. - Miał to regulować rzekomo obiektywny rynek. Rynek zazwyczaj regulował na korzyść silniejszego, pracodawcy i kapitału. Wyszedł z tego system nierówny, niesolidarny, pozornie nowoczesny. Na poziomie deklaracji PiS i Lewica zauważają ten problem. Strona liberalna, która przez lata była u władzy uważa, że popełniono jedynie drobne błędy, ale system był dobry. Patrząc przez okulary Jana Pawła II, to nie był dobry system - podkreślił Rafał Woś.

Tomasz Truskawa przypomniał w tym kontekście wystąpienia Jana Pawła II przed Zgromadzeniem Narodowym w 1999 roku. - Mówił o zagrożeniach wynikających za kapitalizmu, o godności pracy. Dziś w zasadzie tylko dwa ugrupowania kontynuują tę myśl. Mamy PiS z działaniami na rzecz pracowników i paradoksalnie Lewicę, która w części swoich działań broni świata pracy przed drapieżnym kapitalizmem. Liberalny środek wydaje się zapominać o tym przesłaniu, o katechizmie Jana Pawła II na czas po obaleniu systemu komunistycznego - zauważył publicysta.

Solidarność i kremówki 

Powołał się również na słowa Jana Pawła II o solidarności. - Mówił, że solidarności to nie jeden przeciw drugiemu, ale razem, wspólnie, dla realizacji wyższego dobra. Pamiętamy tylko o tej części, że nie ma wolności bez solidarności. Zapominamy natomiast, czym jest solidarność w nauczaniu Jana Pawła II. Słowa papieża bardzo często są zapominane, skupiamy się na gestach lub kremówkach. Niestety umyka nam przesłanie i nie jest to dobry znak - podsumował Tomasz Truskawa.  

REKLAMA

Więcej w nagraniu,

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa), Rafał Woś (Tygodnik Powszechny)
Data emisji: 18.05.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej