Publicysta: politycy mają problem z komunikacją w sprawie koronawirusa
- Powinna zostać ustalona jedna, wspólna wersja: albo mamy kłopot z koronawirusem, albo go nie mamy - mówił w Polskim Radiu 24 Patyk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". - Nauczyliśmy się żyć z pandemią i stajemy się mniej ostrożni, zaczynamy sami sobie luzować zasady bezpieczeństwa - wskazywał z kolei Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność".
2020-07-31, 19:47
Jak mówił po posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego rzecznik rządu Piotr Mueller, zespół skłania się ku temu, by zaostrzanie przepisów sanitarnych w walce z epidemią było wprowadzane na poziomie regionalnym. Byłyby to na przykład mniejsze limity osób w sklepach czy uczestniczących w wydarzeniach otwartych. - Nie ma decyzji o zaostrzaniu obostrzeń na poziomie krajowym - podkreślił. Pytany o rekomendacje dla szkół, rzecznik rządu zapowiedział, że będą przygotowane szczegółowe wytyczne dla placówek oświatowych, w tym warianty decyzji, gdy w szkołach pojawiłyby się ogniska zakażeń.
Powiązany Artykuł
"Wysoki poziom będzie się utrzymywać". Rzecznik MZ o wzroście liczby zachorowań na COVID-19
Zasady bezpieczeństwa, a normalne funkcjonowanie
Jakub Pacan stwierdził, że "nie można robić kolejny raz takiej blokady, jak była na wiosnę". - Z drugiej strony, nauczyliśmy się żyć z pandemią i stajemy się mniej ostrożni, zaczynamy sami sobie luzować zasady bezpieczeństwa - zaznaczył.
Czytaj także:
- Blisko 34 tys. osób wyzdrowiało, kolejny dobowy rekord zakażeń. Nowe dane resortu zdrowia
- Rzecznik rządu: będą ściślejsze kontrole dot. przestrzegania zasad bezpieczeństwa
Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" ocenił, że "bardzo intensywne kontrole nie pomogą". - Jeśli zaczęłyby się duże restrykcje, to bardzo szybko wybuchłyby protesty społeczne. Zachowanie odstępu 2 metrów w alejkach w sklepie jest niemożliwe, podobnie jak w komunikacji publicznej. Ciężko przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i normalnie funkcjonować - wskazał.
Polityków "problem w komunikacji"
Patryk Słowik przypomniał słowa premiera Mateusza Morawieckiego z czerwca b.r., który 25 czerwca w rozmowie z TVP Łódź i Radiem Łódź zapewniał, że "od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie. To jest pewna decyzja". W ocenie gościa Polskiego Radia, pokazuje to "problem w komunikacji" polityków ze społeczeństwem. - Powinna zostać ustalona jedna, wspólna wersja: albo mamy kłopot z koronawirusem, albo go nie mamy - przekonywał.
REKLAMA
Czytaj także:
- Ekspert ds. ochrony zdrowia: więcej wykonywanych testów powoduje, że mamy statystycznie większą liczbę chorych
- Premier: niewykluczone, że będziemy musieli wrócić do kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski
- Wolałbym, by kilka tygodni temu ogłoszono, że nie wiadomo, czy 1 września dzieci wrócą do szkół, niż dziś wycofano się z tego i stwierdzono, że "będziemy się nad tym zastanawiali" - mówił publicysta Patryk Słowik. - Wolałbym, by urzędnicy państwowi przesadzali, mówiąc o koronawirusie, niż bagatelizowali ten problem - wskazał Patryk Słowik.
Posłuchaj
Posłuchaj
W audycji także komentarze do profanacji figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu konwencji stambulskiej do trybunału konstytucyjnego, oraz do zwiększenia
***
Audycja: "Debata dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Goście: Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"), Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna"
Data emisji: 31.07.2020
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
mbl
REKLAMA