more_horiz

"Po szczycie RE widać, że unijne elity spuszczają z tonu". Mosoń o sporze z Polską

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:30
- Elity z Brukseli trochę odpuszczają polskiemu rządowi, pytanie, czy podobnie zrobi sama szefowa Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z fundacji "Fibre". Gościem audycji był też Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmanuel Macron
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Francji Emmanuel MacronFoto: PAP/ARCH/EPA/IAN LANGSDON

Goście PR24 skomentowali wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego po szczycie Rady Europejskiej. Szef polskiego rządu poinformował, że "Unia Europejska działa w granicach kompetencji". Podkreślił, że zakres tych kompetencji jest "ściśle określony w pewnych granicach, a są nimi kompetencje przyznane, które są zawarte w traktatach". Sprawa unijnych kompetencji, prawa krajowego i europejskiego była jednym z tematów szczytu w związku z niedawnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

"Ważna wypowiedź Macrona"

1200_Morawiecki_Forum.jpg
Premier: przyczyną kryzysu energetycznego m.in. nadmierna zależność dostaw gazu od Gazpromu

Jerzy Mosoń z fundacji "Fibre" zauważył, że ważne w tym kontekście są wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który uznał, iż "Polska powinna wykazać się dobrą wolą i załagodzić napięcia z UE", ale też powiedział, że "debata na temat praworządności w Polsce wcale nie jest związana z prymatem prawa unijnego nad polską konstytucją, ale z niezależnością władzy sądowniczej".

- To już jest zejście z wysokiego tonu, trochę więc te elity europejskie odpuszczają. Z drugiej strony jednak mamy stanowisko szefowej Komisji Europejskiej, która zażądała powrotu do pracy odsuniętych sędziów. Zobaczymy, czy jej stanowisko także ulegnie przemianie podobnej do tej, jaka zaszła w prezydencie Francji - powiedział Jerzy Mosoń.

"UE nie idzie na atomowe starcie"

Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej" dodał, że to, w jakim kierunku pójdzie dialog Brukseli z Warszawą, zależeć będzie od samego premiera Mateusza Morawieckiego lub od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i tego, jaką decyzję podejmie układ polityczny, który obecnie rządzi w Polsce. Stwierdził też, że szef rządu nie miał "przyjemnego" tygodnia. W tym kontekście publicysta przypomniał debatę w Parlamencie Europejskim w sprawie Polski.

- Na końcu tego szczytu premierowi udało się uzyskać to, że Unia Europejska nie będzie chciała iść z Polską na wyraźne atomowe starcie. Mateusz Morawiecki dostał czas, by się jeszcze porozumieć. Pytanie jest jednak takie, czy z tego kolejnego kryzysu zaufania, jakiego udzielają przywódcy Wspólnoty, rząd skorzysta - powiedział Jakub Majmurek.

Posłuchaj
20:02 PR24_mp3 2021_10_22-18-36-46.mp3 J. Mosoń i J. Majmurek o tym, jak potoczą się relacje Brukseli i Warszawy ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Jerzy Mosoń (fundacja "Fibre") i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 22.10.2021

Godzina: 18:36 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem