more_horiz

Kontakty z Jaruzelskim. "Wałęsa i Michnik szli na rękę ówczesnej władzy"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:44
- Lech Wałęsa i Adam Michnik szli na rękę ówczesnej władzy. Taka współpraca budzi dzisiaj we mnie odrazę - powiedział w audycji "Debata dnia" na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Naskręt, bloger polityczny. Gościem Krzysztofa Świątka był także Michał Kujawski z "W Punkt".
Adam Michnik spotkał się z Wojciechem Jaruzelskim w domu generała w nocy z 12 na 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Adam Michnik spotkał się z Wojciechem Jaruzelskim w domu generała w nocy z 12 na 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennegoFoto: twitter.com/MagazynSledczy

Według Macieja Naskręta w filmie wyemitowanym w programie "Magazyn śledczy Anity Gargas" na antenie TVP1 panowała "wyjątkowo przyjacielska atmosfera". Na nagraniach z grudnia 2000 roku widać jak Adam Michnik przyszedł do domu Wojciecha Jaruzelskiego w noc rocznicy wybuchu stanu wojennego

- Spotkanie odbywało się de facto wśród kolegów. Oni się doskonale znali - skomentował spotkanie Michnik-Jaruzelski Maciej Naskręt.

Bloger zwrócił uwagę, że generał Wojciech Jaruzelski sprawował władzę wraz z Czesławem Kiszczakiem. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 obaj politycy wiedzieli, że przemiany nastąpią i próbowali utrzymać swój status. - Nie spotkała ich po przemianach jakaś kara, czy też jakakolwiek odpowiedzialność, za to, co się działo - powiedział Maciej Naskręt.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 Adam Michnik i Lech Wałęsa zostali złamani przez ówczesny system. - Ja podejrzewam, że Lech Wałęsa i Adam Michnik szli na rękę ówczesnej władzy - stwierdził. - Taka współpraca budzi dzisiaj u mnie odrazę - dodał.

"To nie było demokratyczne"

Zdaniem Michała Kujawskiego biografia Adama Michnika nie jest jednoznaczna. Jako przykład podał działania "Komitetu Obrony Robotników" z 1968 roku.

- To były wówczas działania antysystemowe, w które zaangażowane była masa opozycjonistów od lewa do prawa - powiedział publicysta "W punkt".

Na pytanie: "Czy Adam Michnik uznaje Wojciecha Jaruzelskiego za patriotę?" odparł, że doszukiwałby się w tym odpowiedzi na pytanie, czy on nie próbuje bronić swojego życiorysu?. Jak przypomniał, Michnik, przez długi czas był opozycjonistą.

- W momencie, gdy Michnik dogadywał się z Jaruzelskim przy okrągłym stole, może faktycznie miał poczucie dziejowej misji i przyświecało mu pokojowe przekazanie władzy - tylko to nie było demokratyczne - powiedział Michał Kujawski.

"Podwaliny systemu"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał tekst Adama Michnika z 1989 roku opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą" zatytułowany "Wasz prezydent, nasz premier". Zdaniem publicysty "to bardzo jasno świadczy o formie dogadania się ponad głowami społeczeństwa".

- Oni doprowadzili w niedemokratyczny sposób do podwalin neoliberalnego systemu, który mamy dzisiaj i wszyscy za to płacimy - dodał.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
49:46 PR24_mp3 2021_12_15-18-07-31.mp3 Maciej Naskrę i Michał Kujawski o relacjach Adama Michnika z Wojciechem Jaruzelskim ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Maciej Naskręt (polityczny.blog), Michał Kujawski ("W Punkt")

Data emisji: 15.12.2021

Godzina: 18:06

bf

Zobacz także

Zobacz także