more_horiz

"Politycznie obciążające mimo tego, że czasy były inne". Pietryga o planach sprzedaży Lotosu za rządów PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 19:06
- Ujawnienie informacji o planach sprzedaży Lotosu dla PO i jej lidera jest niewątpliwym obciążeniem i ciężko się obronić przed tym, że zabrakło refleksji - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był także Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
Tomasz Truskawa: należy zastanowićsięnad tym czy na pewno były to inne czasy.
Tomasz Truskawa: należy zastanowić się nad tym czy na pewno były to inne czasy.Foto: Karolis Kavolelis/shutterstock

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek opublikował na Twitterze dokument z 2011 roku, w którym wskazano trzech potencjalnych inwestorów dla Grupy LotosZ dokumentu wynika, że w procesie kupna 53,2 proc. akcji Lotosu Brał udział węgierski MOL, firma OJSC TNK-BP holding z siedzibą w Moskwie i Mercuria Energy Asset Management B.V. z siedzibą w Utrechcie, Holandia.

Na antenie Polskiego Radia 24 informacje na temat planów sprzedaży Lotosu przez PO i PSL ocenili goście Debaty Dnia. Tomasz Pietryga wskazał, że "jest to politycznie obciążające bez względu na to, że były to inne czasy". - One były od czasów Baracka Obamy, który ogłosił pewien reset w relacjach z Rosją - zauważył.

"Daleko idące decyzje polityczne"

- Podejście Stanów Zjednoczonych w tamtym czasie powodowało różnego rodzaju daleko idące decyzje polityczne. Zarówno wojskowe, jak i te dotyczące energii - powiedział. - Myślę, że tak było również w tym przypadku. Nie zmienia to jednak faktu, że ta polityka prowadzona w taki sposób była bardzo krótkowzroczna i bardzo życzeniowa. Doprowadziła do sytuacji takiej, jaką mamy teraz, zarówno jeśli chodzi o wojnę, jak i kryzys energetyczny - ocenił. 

Podkreślił, że ujawnienie tych informacji "dla PO i jej lidera jest niewątpliwym obciążeniem i ciężko się obronić przed tym, że zabrakło tej refleksji". - Mieli ją za to jego przeciwnicy polityczni już w tamtym czasie, czyli obecny obóz rządzący - powiedział. - To na pewno osłabia Platformę w bieżącej debacie, która toczy się obecnie w Polsce - dodał.

"Czy na pewno były to inne czasy?"

Tomasz Truskawa zaznaczył z kolei, że "należy zastanowić się nad tym czy na pewno były to inne czasy". - Czy na pewno była to inna Rosja? Pamiętajmy, że była to Rosja po dwóch wojnach czeczeńskich, po obozach koncentracyjnych w Czeczenii - przypomniał. - To była Rosja po samozamachach na rosyjskich obywateli, które miały usprawiedliwić drugą wojnę czeczeńską - wskazał.

- To była Rosja po agresji na Gruzję, która cały czas realizowała swój plan odbudowy imperium radzieckiego, próbująca na nowo podzielić Europę i ustanowić z powrotem swoją strefę wpływu - zaznaczył. 

"Politycy PO zbywali ich głosy"

Podkreślił, że "trzeba pamiętać o tym, że taka polityka była polityką ewidentnie nakierowaną wbrew polskiej racji stanu". - Część polityków związana z obozem prawicy zauważała niebezpieczeństwo uzależniania się od Rosji i głośno o tym mówiła, natomiast ich głosy były zbywane przez polityków PO - dodał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
44:01 Debata Dnia 17.05.mp3 Tomasz Truskawa: należy zastanowić się nad tym, czy na pewno były to inne czasy (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) i Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 17.05.2022

Godzina: 18:06


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem