more_horiz

Plany sprzedaży Lotosu w czasie rządów PO. Kubiak: wariant był jeden, nabywcą mieli być Rosjanie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 19:20
- Były trzy firmy, mocno powiązane z kapitałem rosyjskim. Rozmowy z tymi podmiotami były bardzo zaawansowane. Tłumaczenia Donalda Tuska są tłumaczeniami dla dzieci z przedszkola - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Gościem audycji był także Jakub Dymek z tygodnika "Przegląd".
- Były trzy firmy mocno powiązane z kapitałem rosyjskim. Rozmowy z tymi podmiotami były bardzo mocno zaawansowane - powiedział Piotr Kubiak
- Były trzy firmy mocno powiązane z kapitałem rosyjskim. Rozmowy z tymi podmiotami były bardzo mocno zaawansowane - powiedział Piotr Kubiak Foto: twitter/GrupaLOTOS

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenia jako skandaliczną treść odtajnionych dokumentów w sprawie prób sprzedaży Lotosu w 2011 roku. Z dokumentacji wynika, że pakiet 53 proc. udziałów koncernu chciały kupić trzy firmy, w tym węgierski MOL, OJSC TNK-BP z siedzibą w Moskwie oraz Mercuria Energy. Do transakcji ostatecznie nie doszło.

- Sprawa jest prosta. Pan Siemoniak tłumaczył w mediach, że były rozważane różne warianty. Ale faktycznie był rozważany jeden wariant: żeby sprzedać grupę Lotos Rosjanom - powiedział Piotr Kubiak. 

"Firmy powiązane z rosyjskim kapitałem"

- Były trzy firmy mocno powiązane z kapitałem rosyjskim. Rozmowy z tymi podmiotami były bardzo mocno posunięte. Ten proces był zaawansowany, nabywcą mieli być Rosjanie. Tłumaczenia Donalda Tuska są tłumaczeniami dla dzieci z przedszkola - dodał dziennikarz. 

Według Jakuba Dymka, zamiast przyglądać się działaniom polityków Platformy Obywatelskiej sprzed 11 lat - którzy są obecnie w opozycji - należałoby się zająć komentowaniem tego, co robi obecny obóz rządzący. 

- Myślę, że żyjemy w naprawdę szczęśliwym kraju, jeżeli w sytuacji wojny za naszymi granicami i globalnego kryzysu energetycznego, żywnościowego i migracyjnego, zastanawiamy się nad tym, czy 10 albo 11 lat temu Donald Tusk mógł sprzedać Rosjanom rafinerię, albo mógł jej nie sprzedać. Nie wiemy, czy do tego by doszło. Możemy równie dobrze rysować scenariusz, jak wyglądałaby Polska, gdyby nie doszło do tragedii w Smoleńsku, albo co byłoby, gdyby w 2008 roku wybory w USA wygrał Al Gore - zaznaczył gość PR24.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
51:42 PR24 2022_05_18-18-06-23.mp3 Piotr Kubiak i Jakub Dymek o próbie sprzedaży Lotosu (Debata dnia) 

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek 

Gość: Piotr Kubiak (Radio Gdańsk), Jakub Dymek ("Przegląd")

Data emisji: 18.05.2022

Godzina: 18.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem