Teresa Wójcik o planach sprzedaży Lotosu: prywatyzacja za wszelką cenę

- Donald Tusk zablokował transakcję, jak zaczął się skandal (…). Trzy formy, które zgłosiły się jako chętne, już wtedy były mocno podejrzane - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl, "Tygodnik Solidarność"), o planach sprzedaży Lotosu w 2011 r.

2022-05-18, 15:55

Teresa Wójcik o planach sprzedaży Lotosu: prywatyzacja za wszelką cenę
PKN Orlen rozważa nowe inwestycje wspólnie z Saudi Aramco.Foto: PKN Orlen

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenia jako skandaliczną treść odtajnionych dokumentów w sprawie prób sprzedaży Lotosu w 2011 roku. Z dokumentu wynika, że pakiet 53 proc. udziałów koncernu chciały kupić trzy firmy, w tym węgierski MOL, OJSC TNK-BP z siedzibą w Moskwie oraz Mercuria Energy. Do transakcji ostatecznie nie doszło.

Teresa Wójcik komentowała dyskusję o planach sprzedaży Lotosu za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. - Mieliśmy do czynienia z prywatyzacją za wszelką cenę, pod hasłem "sprzedać każdemu, kto chce kupić, byleby zapłacił" - stwierdziła.  

Jak wyjaśniała ekspert, prywatyzacja miała polegać na sprzedaży 53,19 procent akcji Lotosu. - Wszystkie trzy firmy, które się zgłosiły, był nie do przyjęcia, bardzo podejrzane i co najgorsze, związane z rosyjskim układem w gospodarce - zaznaczyła i zwracała uwagę, że przeciwko planom sprzedaży koncernu protestowało wówczas Prawo i Sprawiedliwość, a także dziennikarze m.in. Gazety Polskiej oraz media związane z nurtem patriotycznym.

- Kurs PO pod kierownictwem Donalda Tuska w polityce zagranicznej, także w sektorze gospodarczym, był zorientowany na Niemcy, które grały i pewnie dalej grają strategicznie na układ z Rosją. Energetyka była bardzo ważnym polem tej gry, tu przecież pojawiła się bardzo silna grupa niemieckiego biznesu, kanclerz Schroeder był niejako jej symbolem - dodała.

REKLAMA

Gość audycji zwracała uwagę, że unijne przepisy prawne nie przeszkodziły Niemcom i Rosji wylansowania modelu, w którym Rosja dominowała na europejskim rynku energii. - Były przepisy antymonopolistyczne czy zasada trzech uczestników w procedowaniu na rynku energii. Mimo to Rosja ten rynek i tak zdominowała. W Niemczech ponad 55 proc. gazu pochodziło z Rosji - przypominała Teresa Wójcik.

Posłuchaj

Teresa Wójcik o planach sprzedaży Lotosu za czasów rządów PO (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:46
+
Dodaj do playlisty

 Zobacz także:

Rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. Z notatki ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Teresa Wójcik

Data emisji: 18.05.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej