more_horiz

Hanna Gronkiewicz-Waltz Honorową Obywatelką Warszawy. Michał Piękoś: jej miejscem jest ława oskarżonych

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 20:40
- Gronkiewicz-Waltz to symbol szkody, która została wyrządzona mieszkańcom Warszawy - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś, red. naczelny "Dziennika Trybuna". Gościem audycji był też Robert Knap z portalu tvp.info.
Była prezydent Honorową Obywatelką Warszawy. Piękoś: jej miejscem jest ława oskarżonych
Była prezydent Honorową Obywatelką Warszawy. Piękoś: jej miejscem jest ława oskarżonychFoto: PAP/Tomasz Gzell

Większość stołecznych radnych opowiedziała się w czwartek (9.06) za nadaniem byłej prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz Honorowego Obywatelstwa Warszawy. Część radnych PiS i dwoje radnych z Lewicy zbojkotowało głosowanie. Do tego tematu odnieśli się też goście "Debaty Dnia" w PR24.

Michał Piękoś, red. naczelny "Dziennika Trybuna", powiedział, że dziś miejscem Hanny Gronkiewicz-Waltz jest ława oskarżonych, a nie panteon osób zasłużonych dla Warszawy. Przypomniał tu, że to za jej prezydentury eksmitowano ponad 40 tys. mieszkańców stolicy, a mafia reprywatyzacyjna "hulała w najlepsze", dochodziło także do wielu afer łapówkarskich w Ratuszu.

"Parasol ochronny"

- Parasol ochronny nad tym trzymała sama Gronkiewicz-Waltz, a więc jej kandydatura na Honorową Obywatelkę Warszawy jest totalnie nie na miejscu, to groteska, to tak, jakby papieżowi Franciszkowi przyznali tytuł Honorowego Katolika. To tytuł dla ludzi, którzy przyczynili się do tego, by miasto się rozwijało - powiedział publicysta.

W uzasadnieniu do uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa podkreślono doświadczenie Hanny Gronkiewicz-Waltz jako prezes Narodowego Banku Polskiego. Przypomniano, że jest profesorem prawa i córką powstańca warszawskiego. Wymieniono też inwestycje, które powstały podczas jej trzech kadencji jako prezydenta stolicy, wśród nich Muzeum POLIN.

"Próba krycia HGW"

Robert Knap z portalu tvp.info zauważył, że podstawowym pytaniem w sprawie tej "obrzydliwości politycznej", jakie się nasuwa, jest to, czy owa sytuacja ma znaczenie teraz, a jeśli tak, to jakie. W opinii dziennikarza była prezydent została "podczepiona pod bohatera ukraińskiego" nieprzypadkowo, to bowiem próba "krycia" Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Chodzi o to, by wtłoczyć do umysłów ludzi, że była prezydent to osoba zasłużona, a to, co działo się wokół niej, nie ma najmniejszego znaczenia - to kpina z mieszkańców Warszawy. Pamiętajmy, że doktryna Neumanna kolejny raz się realizuje. Jest inflacja, a włodarze Warszawy z PO podnoszą ceny parkingów i ceny biletów - mówił Robert Knap.

Czytaj także:

Podwyżki opłat za parkowanie w Warszawie. Olga Semeniuk: Trzaskowskiemu nie spina się budżet

Mera Kijowa Witalija Kliczko do tytułu Honorowego Obywatela zaproponował klub PiS, a byłą prezydent Warszawy - klub KO. W porządku obrad czwartkowej sesji Rady Warszawy był jeden projekt uchwały w tej sprawie z obojgiem kandydatów. Głosowanie było łączne, co uniemożliwiło zajęcie różnych stanowisk wobec tych propozycji.


Posłuchaj
47:11 _PR24_AAC 2022_06_10-18-08-15.mp3 Była prezydent Honorową Obywatelką Warszawy. Piękoś: jej miejscem jest ława oskarżonych ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Michał Piękoś (red. naczelny "Dziennika Trybuna") i Robert Knap (portal tvp.info)

Data emisji: 10.06.2022

Godzina: 18:08 


Zobacz także

Zobacz także