more_horiz

Szwecja i Finlandia chcą do NATO. Michał Piękoś: to duże ograniczenie dla Rosji, straci swój potencjał

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 19:10
- Rosjanie zawsze podkreślali, że boją się wydłużenia granicy Rosji z NATO. Po rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego ta granica wydłuży się niesamowicie. To nowa sytuacja dla Rosji, wprowadza dla niej ograniczenia. Rosja traci potencjał - podkreślił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś z portalu wPunkt.online. Gościem audycji był także Robert Knap z tvp.info. 
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO Foto: PAP/EPA/Anders Wiklund

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO. Zdaniem wielu ekspertów, przynależność tych państw do Paktu Północnoatlantyckiego zwiększy bezpieczeństwo w regionie i wzmocni potencjał obronny Sojuszu

Zdaniem Michała Piękosia "flota rosyjska, która znajduje się w porcie w Sankt Petersburgu, praktycznie została unieruchomiona przez dołączenie się do NATO Finlandii i w mniejszym stopniu również Szwecji".

- Jeżeli spojrzymy na Zatokę Fińską, to zobaczymy, że okręty rosyjskie, aby w ogóle się wydostać z portu, muszą przepłynąć przez wody terytorialne albo Estonii, albo Finlandii. Wkrótce Morze Bałtyckie stanie się wewnętrznym morzem NATO. Możliwości dla rosyjskich okrętów do operowania, do manewrowania będą praktycznie znikome. W ten sposób udało się zadać potężny cios temu potencjałowi - zaznaczył publicysta.

"Granica Rosji z NATO niesamowicie się wydłuży"

Stwierdził również, że "Rosjanie zawsze podkreślali, że boją się wydłużenia granicy Rosji z NATO". - Po przyjęciu do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego ta granica wydłuży się niesamowicie - powiedział. 

Robert Knap z kolei zwrócił uwagę, że "obwód kaliningradzki to jedyne miejsce w akwenie bałtyckim, gdzie Rosja zaznacza swoją obecność militarną". - Pamiętajmy, że to nie jest po prostu jakieś terytorium czy przestrzeń administracyjna. Ten obwód jest jedną wielką, rosyjską bazą wojskową. Jej celem jest wywieranie presji - stwierdził dziennikarz.

- W moim przekonaniu Rosja nie może zagrozić NATO. Rzucenie się z tym sprzętem, tym wojskiem na kraje NATO byłoby samobójstwem. Rosja zdaje sobie z tego sprawę. Zdaje sobie z tego sprawę Putin i będzie sobie zdawał z tego sprawę jego następca - dodał Robert Knap.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
51:33 _PR24_AAC 2022_05_19-18-07-52.mp3 Robert Knap i Michał Piękoś o rozszerzeniu NATO (Debata Dnia) 

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

GościeMichał Piękoś (wPunkt.online) i Robert Knap (tvp.info)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 18.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także