more_horiz

Andrzej Duda w ukraińskim parlamencie. Truskawa: wystąpienie jest cierniem dla polityki rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 20:22
- Słowa Andrzeja Dudy w Kijowie dają nadzieję na skuteczniejszą obronę Ukrainy przed rosyjską agresją - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gościem audycji był też Hubert Biskupski z "Super Expressu".  
Duda w ukraińskim parlamencie. Truskawa: wystąpienie jest cierniem dla polityki rosyjskiej
Duda w ukraińskim parlamencie. Truskawa: wystąpienie jest cierniem dla polityki rosyjskiejFoto: PR24/TB

W niedzielę (22.05) prezydent Polski Andrzej Duda jako pierwszy zagraniczny szef państwa przemawiał w ukraińskim parlamencie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zaproponował też podpisanie nowej umowy ukraińsko-polskiej o dobrym sąsiedztwie. Z kolei prezydent Ukrainy, w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie, opisał relacje z Polską jako "wreszcie całkowicie wolne od kłótni i dziedzictwa starych konfliktów".

Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa powiedział, że polityka prowadzona przez Polskę w stosunku do Ukrainy niekoniecznie spotyka się jednak z poparciem Zachodu. Nawiązał tu do słów Andrzeja Dudy o tym, że "nie spocznie, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej". Gość PR24 zauważył, że np. francuski MSZ odpowiada, że "wejście Ukrainy do UE to kwestia 15 lub 20 lat".

"Nasze poparcie dla Ukrainy nie jest powszechne"

- Ostrożna polityka Niemiec co do pomocy Ukrainie także każe twierdzić, że nasze poparcie dla Ukrainy i jej integracji z Unią wcale nie jest powszechne. Słowa Andrzeja Dudy są jednak cierniem w polityce rosyjskiej. Polityka polska obliczona na wzmocnienie relacji Ukrainy z Europą, w tym z Polską, kładzie się dużym, pozytywnym cieniem na stosunku Europy do wojny - mówił Tomasz Truskawa.

Hubert Biskupski z "Super Expressu" powiedział, że wizyta prezydenta Polski w Kijowie to mocny akcent potęgujący już bardzo dobre relacje z Ukrainą w ostatnich miesiącach i to na szczeblu centralnym oraz tym pomiędzy ludźmi. W opinii publicysty wystąpienie było dobre i cieszy go tzw. wyjście do przodu Andrzeja Dudy, zarówno w kontekście relacji bilateralnych, jak i międzynarodowych.

"Trudno będzie Rosję przymusić, by zapłaciła"

- Było to bardzo dobre wystąpienie w ukraińskim parlamencie, z moralnego punktu widzenia obciążenie Rosji kosztami za wojnę jest bardzo dobre, ale nie będzie realizowane, bo Rosja musiałaby przegrać wojnę i wziąć na siebie odpowiedzialność finansową. Nie ma prawnej możliwości, by Rosję przymusić do zapłaty za ofiary, trzeba raczej myśleć o embargu na jej surowce energetyczne - powiedział publicysta.

Czytaj także:

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w niedzielę (22.05), podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, wszystkim Polakom za wsparcie udzielone jego krajowi i rodakom podczas wojny. Tekst przemówienia Zełenskiego w Radzie Najwyższej opublikował na Facebooku zastępca szefa jego kancelarii Andrij Sybiha.


Posłuchaj
52:19 _PR24_AAC 2022_05_23-18-06-43.mp3 Duda w ukraińskim parlamencie. Truskawa: wystąpienie jest cierniem dla polityki rosyjskiej ("Debata dnia")

***

Audycja: Debata dnia

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Goście: Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Hubert Biskupski z "Super Expressu"

Data emisji: 23.05.2022

Godzina: 18:06   

Zobacz także

Zobacz także