more_horiz

Ambasador Niemiec w Polsce krytycznie o rządzie PiS. Rogowski: to wywiad pełen hipokryzji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 20:50
- Stawianie tezy na temat tego, że Polakom nie wolno krytykować Niemców, bo jest to jakiś podział Zachodu, który podoba się Putinowi, to odbieranie prawa do jakiejkolwiek krytyki - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Rogowski, red. naczelny "Gazety Codziennej Nowiny". Gościem audycji był też Paweł Krulikowski, publicysta. 
Ambasador Niemiec w Polsce krytycznie o rządzie. Rogowski: to wywiad pełen hipokryzji
Ambasador Niemiec w Polsce krytycznie o rządzie. Rogowski: to wywiad pełen hipokryzjiFoto: PAP/OMER MESSINGER

"W środowisku PiS od dawna istnieje bardzo wyraźna skłonność do publicznego atakowania Niemiec dla zdobycia przychylności prawicowego elektoratu kosztem dobrych relacji polsko-niemieckich" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec. Między innymi te słowa komentowali goście PR24.

- To wywiad pełen hipokryzji, stawianie tezy na temat tego, że Polakom nie wolno krytykować Niemców, bo jest to jakiś podział Zachodu, który podoba się Putinowi, to odbieranie prawa do jakiejkolwiek krytyki. To narracja, która ambasadorowi nie przystoi. Odbieram ten wywiad jako przerzucenie odpowiedzialności za pogorszenie się stosunków polsko-niemieckich na Polskę - mówił Arkadiusz Rogowski.

Dodał, że jasne jest przecież to, że to Niemcy stoją za działaniami Komisji Europejskiej w sprawie blokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, czy w sprawie oskarżania nas o brak praworządności w naszym kraju. Zdaniem publicysty, nic bez zgodny Niemców w Unii Europejskiej się nie dzieje, a zdrowe relacje pomiędzy państwami zakładają też prawo do krytyki po to, by móc pewne rzeczy poprawiać.

"To wywiad gorzki dla Niemiec"

Z kolei w opinii Pawła Krulikowskiego, Niemcy są "w awangardzie ugłaskiwania" Rosji i polityki resetu. Podkreślił, że sama wymowa wywiadu natomiast, jest naturalna w sytuacji, gdy ambasador kończy swoją misję, pokusił się więc o słowa krytyki.

- Co prawda w którymś momencie wywiadu powiedział, że nie ma w zwyczaju krytykowania państwa w którym pełni swoją posługę, ale tak naprawdę przez cały wywiad dokładnie to robił czyli krytykował polskie władze. To wywiad gorzki dla Niemiec w obliczu tego, jak prezentują się oni wobec pomocy Ukrainie, która walczy z Rosją i wobec możliwości niesienia pomocy, jaką Berlin mógłby nieść Ukrainie gdyby tylko chciał jej udzielić - powiedział Paweł Krulikowski.

Czytaj także:

Posłuchaj
50:37 _PR24_AAC 2022_06_27-18-07-02.mp3 Ambasador Niemiec w Polsce krytycznie o rządzie. Rogowski: to wywiad pełen hipokryzji ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Gość: Arkadiusz Rogowski (red. naczelny "Gazety Codziennej Nowiny") i Paweł Krulikowski (publicysta) 

Data emisji: 27.06.2022

Godzina: 18:07

Zobacz także

Zobacz także