more_horiz

Lodowski: Rosjanie są przekonani o swojej wyższości kulturowej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 19:15
- To jest wielkoruski szowinizm i on jest głęboko zakorzeniony w kulturze rosyjskiej. Ideologia mająca dłuższe korzenie niż nazizm wywodzący się z marksizmu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Lodowski, komentując postawę Rosjan podczas wojny na Ukrainie.  
Miłosz Lodowski i Michał Piękoś o Rosji (Debata Dnia)
Miłosz Lodowski i Michał Piękoś o Rosji (Debata Dnia)Foto: PR24/AK

Francis Fukuyama, autor książki "Koniec historii" w wywiadzie dla niemieckiej telewizji DW powiedział, że "Rosja bardziej niż kiedykolwiek przypomina nazistowskie Niemcy". Goście programu skomentowali te słowa.

- To jest wielkoruski szowinizm i on jest głęboko zakorzeniony w kulturze rosyjskiej. Ideologia mająca dłuższe korzenie niż nazizm wywodzący się z marksizmu. To jest głęboko zakorzenione przekonanie Rosjan o wyższości kulturowej. A że nikt nie powiedział 'sprawdzam', oprócz Polaków w 1920 roku, to ten szowinizm się utrzymuje - powiedział Miłosz Lodowski, publicysta niezależny.

- Naziści kiedy doszli do władzy, to pierwszą grupą mordowaną i zamykaną w więzieniach była niemiecka lewica. Niewątpliwie komuniści i naziści konkurowali o podobnych wyborców. Jeżeli słuchamy argumentów drugiej strony, to Rosja - jak uważają - nie może być pokonana, ponieważ jest mocarstwem atomowym. Mocarstwa atomowe też przegrywały jak pokazuje historia - uważa natomiast Michał Piękoś z gazety "Trybuna". - Myślę, że Rosjanie nie są gotowi na wojnę totalną. Wśród elit rosyjskich zaczynają się ruchy, które przygotowują się na czasy poputinowskie - dodaje.

Posłuchaj
48:26 [PR24]PR24 (mp3) 28 lipiec 2022 18_06_15.mp3 Miłosz Lodowski i Michał Piękoś o Rosji (Debata Dnia)

Czytaj także:

***

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

Gość: Miłosz Lodowski, publicysta, Michał Piękoś, gazeta Trybuna

Data emisji: 28.07.2022

Godzina: 18.06

łk

Zobacz także

Zobacz także