more_horiz

Marcin Warchoł o reprywatyzacji: można powiedzieć, że w Warszawie zaistniał układ paramafijny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 11:23
– Sprzątamy bałagan, za który odpowiedzialna jest inna opcja polityczna – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia rządu ma być sprawa powołania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
Audio
  • 24.11.16 Marcin Warchoł o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości; foto: PR24Mateusz Rekłajtis
Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości; foto: PR24/Mateusz Rekłajtis

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, w kwestii wyjaśniania kontrowersji wokół reprywatyzacji komisja weryfikacyjna będzie działała obok prokuratury. – Prokuratura zajmuje się karnym aspektem tej sprawy, a zadaniem komisji będzie naprawianie szkód wyrządzonych na podstawie prawa administracyjnego – tłumaczył Marcin Warchoł.

Wiceminister sprawiedliwości nie wykluczył na naszej antenie, że Marzena K. będzie pierwszą osobą, która stanie przed komisją weryfikacyjną. Byłej urzędniczce resortu sprawiedliwości prokuratura postawiła zarzuty w związku ze sprawą reprywatyzacji. – Marzena K. jest symbolem tego, co się działo się do tej pory – mówił gość Polskiego Radia 24. – Sprawa reprywatyzacji to często nie są przypadkowe osoby, a ludzie ze świecznika. Można powiedzieć, że w Warszawie zaistniał układ paramafijny – dodawał.

Zdaniem Marcina Warchoła, w kontekście prac komisji, nie należy spodziewać się, że wzywane przez organ osoby będą unikały konfrontacji. – To byłoby działanie na własną szkodę. Działania komisji nie będą związane z procedurą karną. Nie obowiązuje zatem w tym przypadku zasada domniemania niewinności. To na wezwanych przez komisję będzie spoczywał ciężar dowiedzenia, że prawo było po ich stronie – wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości.

Gość Polskiego Radia 24, pytany o to, czy obejmie stanowisko przewodniczącego komisji weryfikacyjnej, odpowiedział, że decyzja dotycząca tego, kto będzie szefem organu, jeszcze nie zapadła.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/ mp

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie rozmowy

_________________

Data emisji: 24.11.16

Godzina emisji: 8.33


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem