Państwo kupi Kolekcję Książąt Czartoryskich. "Wiąże się z historią narodu i państwa"

W czwartek ministerstwo kultury podpisze umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim o sprzedaży zbiorów. Na rzecz Skarbu Państwa ma przejść całość kolekcji, wraz z budynkami muzeum. – Każde poważne państwo dba o to, by mieć w swoich zasobach dziedzictwo kulturowe – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

2016-12-29, 12:01

Państwo kupi Kolekcję Książąt Czartoryskich. "Wiąże się z historią narodu i państwa"
Znajdujący się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie "Portret damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, jest jednym z najcenniejszych krajowych muzealiów. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

29.12.2016 Jarosław Sellin: taki zbiór, jak kolekcja Czartoryskich, powinien być na wieki własnością narodową
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniał wiceminister, kolekcja książąt Czartoryskich, zbierana od ponad 200 lat, jest najcenniejszą w Polsce. Wiąże się z historią narodu i państwa. W tej kolekcji są dowody naszej historii. Najcenniejsze dokumenty, na przykład oryginał unii polsko-litewskiej, rękopisy Długosza – mówił. Jarosław Sellin ocenił, że taki zbiór powinien być na wieki własnością narodową.

"

Jarosław Sellin - Każde poważne państwo dba o to, by mieć w swoich zasobach dziedzictwo kulturowe 


Jarosław Sellin, wiceminister kultury, foto: PR24/PJ Jarosław Sellin, wiceminister kultury, foto: PR24/PJ

Zdaniem wiceministra, zakup jest zasadny, ponieważ w przypadku kolekcji prywatnej nie ma pewności, że na zawsze pozostanie ona w Polsce. – Zawsze można uruchomić taką procedurę prawną, w której się okazuje, że kolekcja ulega rozproszeniu. Lepiej mieć pewność, że jest zabezpieczona, jest w Polsce i należy do narodu polskiego – podkreślił.

Kolekcja Książąt Czartoryskich to obrazy, dzieła rzemiosła artystycznego, sztuki starożytnej oraz zbiór starodruków, dokumentów i archiwaliów. Najcenniejsze są obrazy "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.

Jarosław Sellin w rozmowie odniósł się także do sytuacji w polskim parlamencie. Zaznaczył, że Sejm istnieje po to, by odbywała się w nim debata publiczna, jednak lepiej, gdy ma charakter kulturalny. – Od roku taka debata jest niemożliwa. Mamy do czynienia z opozycją, która się prześciga w anty PiS-ie.

REKLAMA

Dodał, że to szaleństwo i wariactwo liderów PO i Nowoczesnej. –  Czekam na jakieś ochłonięcie, czekam, by zrozumieli, że mamy prawo rządzić i jesteśmy trwałą formacją na scenie politycznej – podsumował.

Od piątku 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji, którzy rozpoczęli protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Wcześniej w tej samej sali odbyło się posiedzenie klubu PiS. Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.  

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip,dp

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie rozmowy

____________________

Data emisji: 29.12.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 8:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej