X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jadwiga Emilewicz: podwyżka płacy minimalnej nie będzie dotyczyć większości firm w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 08:30
- Gdy mowa o wzroście płacy minimalnej, nie mówimy o wygórowanych stawkach. To kwoty poniżej średniej europejskiej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Audio
  • 12.09.2019, "24 Pytania-Rozmowa Poranka". Gość: Jadwiga Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości i Technologii
Jadwiga Emilewicz
Jadwiga EmilewiczFoto: PR24/AK

Na sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz europosłanka Beata Szydło przedstawili program wyborczy PiS. Znalazły się w nim między innymi takie punkty jak podniesienie pensji minimalnej do 3000 złotych na koniec 2020 roku, do 4000 złotych w 2023 roku, druga trzynasta emerytura w 2021 roku czy pełne dopłaty do hektara dla rolników.

Jadwiga Emilewicz mówiła w Polskim Radiu 24 o wzroście płacy minimalnej. Potwierdziła, że decyzja nie była z nią konsultowana, ale zastrzegła, że "decyzja o podnoszeniu płacy minimalnej zapadła nie w ostatnią sobotę, ale stało się to 4 lata temu". - Bo to od wtedy, rok do roku, zaczęliśmy podnosić płacę minimalną. To szefowie partii wyznaczają kierunek, wskazują port, do którego mamy dopłynąć" - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Minister przypomniała, w odniesieniu do podnoszenia płacy minimalnej, że "w 2015 starowaliśmy z poziomu 1720 zł, a dzisiaj jesteśmy na poziomie 2200 zł". - Prezes PiS Jarosław Kaczyński rozmawiając z liderami, z Jarosławem Gowinem, uznali, że tę płacę trzeba podnieść, korzystając ze wzrostu gospodarczego oraz zysków netto przedsiębiorców - tłumaczyła Jadwiga Emilewicz.


Czytaj także:
pieniądze1200.jpg
Eksperci: jak gospodarka poradzi sobie z radykalnym wzrostem płacy minimalnej

- Płace w Polsce istotnie rosną. Większości firm w Polsce ta podwyżka nie będzie dotyczyć, bo już dzisiaj taką płacę minimalną płacą. Płaca minimalna na przyszły rok wynosi 2600 brutto - to kwota 1877 zł. "na rękę". To kwoty poniżej średniej europejskiej - dodała.

Propozycja premiera dotyczy najmniejszych firm

Jadwiga Emilewicz uspakajała też na antenie PR24 przedsiębiorców. Stwierdziła, że proporcjonalność składek na ZUS ma dotyczyć tylko najmniejszych firm. - Nikt nigdy nie mówił o zniesieniu liniowego opodatkowania. Nie mówiliśmy też o znoszenia progów podatkowych i uzależniania składki dla wszystkich przedsiębiorców od dochodów. - Propozycja premiera Mateusza Morawieckiego dotyczy tych najmniejszych firm - ok. 6 tys. dochodu miesięcznie. Gdy dochodów nie ma, to składka spada niemal do zera - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Gość PR24 zaznaczyła też, że o wzroście pensji minimalnej dyskutować będzie jeszcze m.in. Rada Dialogu Społecznego. - Każdy projekt ustawy, który dotyczy zmiany statusu przedsiębiorcy czy pracowników, wywołuje w Radzie Dialogu Społecznego emocje. Dyskusje są zawsze trudne. Dyskusja o płacy minimalnej będzie wywoływać emocje - stwierdziła. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "24 pytania"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Data emisji: 12.09.19

Godzina emisji: 7.33

Czytaj także

Antoni Macierewicz o programie PiS: model państwa dobrobytu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 16:47
- Czekaliśmy na to dziesiątki lat. Przedstawiono polski model państwa dobrobytu, bardzo szczegółowy i precyzyjny, oparty na fundamentach gospodarczych. Towarzyszył temu imponujący wykład jakim celom ma to służyć - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po konwencji PiS w Lublinie. "Chcemy, żeby Polacy przyzwoicie zarabiali"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 11:15
- Idziemy w kierunku przyzwoitych płac dla Polaków. Nasi poprzednicy wyznawali zasadę, że im gorzej Polacy zarabiają, tym lepiej dla rządzących. To byli reprezentanci interesów oligarchii, biznesu, a nie zwykłych Polaków - powiedziała w PR24 posłanka PiS Joanna Lichocka. Konwencję Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie, podczas której formacja rządząca ogłosiła swój program, w audycji "7x24" komentowali politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karolina Zioło-Pużuk: trzeba wytłumaczyć mechanizmy stojące za wzrostem płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 09:45
- Obawy mówiące o skutkach podniesienia płacy minimalnej traktować poważnie, nie wyśmiewając ich ale pokazując, jak ten mechanizm miałby wyglądać, wtedy ta obietnica stanie się wiarygodna – mówiła dr Karolina Zioło-Pużuk (Centrum Daszyńskiego). W debacie wzięli udział także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska) oraz Dominik Mazur (Fundacja Republikańska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Krysiak: podniesienie płac minimalnych poprawi wydajność

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:00
- Zawsze, kiedy przedsiębiorcy podnoszą kwestię wzrostu płac, chcą, żeby ten wzrost wyniknął ze wzrostu efektywności - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Manasterski: wyższa płaca minimalna to negatyw reformy Balcerowicza

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:11
- Jeśli miałaby to być reforma na miarę Leszka Balcerowicza, to raczej negatyw tej reformy. Na reformach Leszka Balcerowicza społeczeństwo bardzo dużo straciło, a tutaj ma zyskać - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem Debaty dnia był również Grzegorz Łaguna (wp.pl). We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej.
rozwiń zwiń