X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Witold Waszczykowski: trwa umacnianie współpracy polsko-amerykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 08:00
- Rosja nie ma podstaw do narzekania i krytykowania. To, co robimy w ramach relacji z USA, jako Polska i jako NATO, to odpowiedź na imperialne, agresywne działania Rosji. To nie są siły, które by zagrażały Rosji i stanowiły wartość zaczepną. To siły obronne - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS i były szef MSZ.
Audio
  • 24.09.2019 "24 PYTANIA – rozmowa poranka". Gość: Witold Waszczykowski, europoseł PiS
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski Foto: PR24/AK

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump spotkali się w poniedziałek w Nowym Jorku. Podpisali deklarację dotyczącą szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Zapytany przez dziennikarzy, kiedy Polacy będą mogli przyjeżdżać do USA bez wiz, prezydent Trump odpowiedział: "bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jeżeli zostaną wszystkie dane potwierdzone". 

Polska i USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce - głosi deklaracja podpisana przez prezydentów obu państw. Wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec. Trwa dialog o miejscu stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej.

Podpisana w poniedziałek w Nowym Jorku przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę deklaracja na temat pogłębiania współpracy obronnej jest uszczegółowieniem deklaracji o współpracy obronnej z 12 czerwca br., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

Witold Waszczykowski mówił w Polskim Radiu 24 o randze wizyty i znaczeniu relacji z USA. Podkreślił, że ciągle rozszerzamy współpracę z USA. - To już nie tylko problemy wojskowe. Bezpieczeństwo, to też współpraca energetyczna dotycząca  zakupu gazu skroplonego. Mam nadzieję, że ta współpraca rozszerzy się o współpracę w zakresie energii atomowej nowe technologie - powiedział Witold Waszczykowski. - To dalsze umacnianie współpracy polsko-amerykańskiej. Od lat ta współpraca dotyczyła bezpieczeństwa. USA to nasz główny sojusznik w ramach NATO, który odpowiada na naszą wrażliwość dotyczącą bezpieczeństwa - dodał

Rosja ma obawy

Witold Waszczykowski skomentował reakcję mediów europejskich na wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA. - Ta wizyta jest komentowana w UE. Media podnoszą, ku mojemu zdziwieniu, obawy rosyjskie. Według Rosji, modernizacja polskich sił zbrojnych i obecność wojsk USA, to zagrożenie dla bezpieczeństwa i złamanie ustaleń z Rosją z lat 90 - powiedział Witold Waszczykowski. - Rosja nie ma podstaw do narzekania i krytykowania. To, co robimy w ramach relacji z USA, jako Polska i jako NATO, to odpowiedź na imperialne, agresywne działania Rosji. To nie są siły, które by zagrażały Rosji i stanowiły wartość zaczepną. To siły obronne - dodał Witold Waszczykowski.

<<CZYTAJ TAKŻE>>Deklaracja Polski i USA. Mariusz Błaszczak: wielki dzień dla bezpieczeństwa kraju


Donald Trump zapowiada zniesienie wiz

- Wszystko wskazuje na to, że wymagania przez Polskę zostały spełnione, prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem. Być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem. Według Witolda Waszczykowskiego to "symboliczna decyzja". -  Te wizy były pewną zadrą, upokarzającą sytuacją w naszych relacjach. To się Polakom należało. Ruch bezwizowy to ułatwienie, to kilkaset złotych, które zostaną w kieszeniach Polaków.

<<CZYTAJ TAKŻE>>Prezydent: zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze przed końcem roku

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Dorota Kania.

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

---------------------

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 07.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Amerykanie kochają Polaków". Donald Trump zapowiada, że niebawem odwiedzi Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 21:10
- Odwiedzę Polskę wkrótce, niebawem - zapowiedział prezydent USA Donald Trump podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Nowym Jorku. - Mamy bardzo dobre stosunki z Polską. Polacy to wspaniali ludzie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: to niesprawiedliwe, że tylko USA pomagają Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 21:52
- Dlaczego inne kraje europejskie nie pomagają Ukrainie bardziej? Dlaczego zawsze muszą to być Stany Zjednoczone? - mówił prezydent USA, który w poniedziałek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w Nowym Jorku. Donald Trump poinformował, że temat pomocy Ukrainie poruszył w rozmowie z polskim prezydentem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: zniesienie wiz do USA możliwe jeszcze przed końcem roku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 23:08
- Wszystko wskazuje na to, że wymagania przez Polskę zostały spełnione, prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem. Być może jeszcze przed końcem roku udałoby się, żeby wiz do USA nie było - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja Polski i USA. Mariusz Błaszczak: wielki dzień dla bezpieczeństwa kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 23:25
Polska i Stany Zjednoczone podpisały deklarację o pogłębianiu współpracy wojskowej.  - To jest niezwykle ważne dla naszej ojczyzny - podkreślił szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: obecność wojsk USA najlepszą drogą, by zapobiec konfliktom zbrojnym

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 23:58
- Wierzę głęboko, że obecność wojsk amerykańskich jest najlepszą drogą do tego, żeby zapobiec kolejnym konfliktom zbrojnym - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:00
Prezydenci USA i Polski podpisali deklarację na temat pogłębiania współpracy obronnej. Jednym z tematów spotkania z amerykańskim przywódcą była też kwestia zniesienia wiz do USA. - Prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem - powiedział po rozmowach z Donaldem Trumpem Andrzej Duda.
rozwiń zwiń