more_horiz

Vera Jourova w Polsce. Michał Wypij: w aspekcie reformy sądownictwa bezcelowa wizyta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 09:13
- To chyba element wewnętrznej walki politycznej przy wykorzystaniu instrumentów międzynarodowych i pozycji wiceprzewodniczącej KE. Nie widzę w tym większego sensu - w ten sposób do wizyty Very Jourovej w Polsce, w kontekście reformy ustroju sądowego, odniósł się Michał Wypij, poseł Porozumienia.  
Audio
  • Michał Wypij o reformie wymiaru sprawiedliwości i obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau ("24 pytania")
Michał Wypij
Michał WypijFoto: PR24/db

Spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu oraz ministrem sprawiedliwości w związku z reformą wymiaru sprawiedliwości, a także udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Taki jest plan dwudniowej wizyty wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce.

pap sąd najwyższy 1200.jpg
Orzeczenie Sądu Najwyższego. Joanna Lichocka: doszło do niezwykłej uzurpacji

- Zawsze miło jest gościć polityków innych krajów, choć pierwszy z aspektów obecności pani Jourovej w naszym kraju wydaje się bezcelowy. To chyba element wewnętrznej walki politycznej przy wykorzystaniu instrumentów międzynarodowych i pozycji wiceprzewodniczącej KE. Nie widzę w tym większego sensu. Chociaż kto wie, być może dobre rozmowy spowodują, że pani komisarz zmieni swoje zdanie na temat zmian przeprowadzanych w polskim sądownictwie - wskazał Michał Wypij.

"Do sądu po sprawiedliwość, nie po wyrok"

Na antenie Polskiego Radia 24 poseł odniósł się również do uchwały Sądu Najwyższego, która wskazuje, iż sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa w nowym składzie nie mogą orzekać. Parlamentarzysta podkreślił, że mimo to obóz rządowy zdaje sobie sprawę, iż nie można cofnąć się w reformie wymiaru sprawiedliwości.

- Oczekiwania społeczne z tym związane są powszechne. (…) Nasza determinacja jest bardzo duża i nic tego nie zmieni. (…) W interesie nas wszystkich, w trosce o stan państwa, jest to, by tak zreformować wymiar sprawiedliwości, żebyśmy wszyscy czuli jako obywatele, że do sądu idziemy po sprawiedliwość, a nie po wyrok - zaznaczył.

"Prawdę historyczną trzeba powtarzać do bólu"

Banner serwis Auschwitz 75.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Zobacz serwis specjalny

Na terenie muzeum obozu Auschwitz-Birkenau trwają uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia miejsca, w którym zginęło ponad milion osób. O 15.30 zaczną się główne uroczystości, podczas których swoje przemówienie wygłosi m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

- Wydaje się, że w toku ostatniej dyskusji, która była zakładnikiem walki o prawdę historyczną, pan prezydent przypomni wszystkim, jak doszło do wybuchu II wojny światowej i w efekcie do Holokaustu. Do bólu trzeba powtarzać prawdę historyczną, bo jak widać, może być ona czasem instrumentem walki geopolitycznej – powiedział Michał Wypij nawiązując w ten sposób do kłamliwych wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina.

Poseł przypomniał, że Polska była ofiarą brutalnej napaści Niemiec oraz Związku Sowieckiego, a potem przez 50 lat znajdowaliśmy pod sowiecką okupacją. - Ponieśliśmy ogromne straty. Mimo to pojawiają się głosy, które to z nas próbują uczynić odpowiedzialnych m.in. za Holokaust - dodał.

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Michał Wypij, Porozumienie 
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 07.36

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także