"Nie możemy być obojętni". Waszczykowski o sytuacji na Białorusi

- My rewolucji na Białorusi nie jesteśmy w stanie przeprowadzić, bo to prerogatywa społeczeństwa białoruskiego, ale możemy wspierać te procesy tak, jak wiele lat temu świat wspierał nasze zmiany, naszą "Solidarność" - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS, były szef MSZ Witold Waszczykowski. - Białoruś jest zbyt blisko nas, nie możemy być obojętni - dodał.

2020-08-11, 08:39

"Nie możemy być obojętni". Waszczykowski o sytuacji na Białorusi
Witold Waszczykowski . Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Posłuchaj

11.08.2020 Witold Waszczykowski: Białoruś jest zbyt blisko nas, nie możemy być obojętni. (24 Pytania/PR24) 11:55
+
Dodaj do playlisty

Na Białorusi kontynuowane są protesty po niedzielnych wyborach prezydenckich. W poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek ponownie dochodziło do starć demonstrujących ze służbami bezpieczeństwa lojalnymi Alaksandrowi Łukaszence.

Tylko w Mińsku na ulice wyszły tysiące osób. Podczas starć protestujących z policją w stolicy zginęła jedna osoba. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

minsk mid-epa08596511 1200.jpg
Guzy o protestach na Białorusi: w długotrwałej perspektywie Łukaszenka jest całkowitym przegranym

W demonstracjach nie bierze udziału główna kandydatka opozycyjna w wyborach Swiatłana Cichanouska. Jak informuje jej sztab wyborczy - obawia się ona prowokacji ze strony władz. Taka prowokacja mogłaby dać władzom pretekst do jej zatrzymania. Cichanouska, złożyła protest do białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej, w którym zażądała odwołania wstępnych wyników wyborów prezydenckich oraz ponownego przeliczenia głosów.

Zgodnie ze wstępnymi wynikami wyborów, ogłoszonymi przez białoruską Centralną Komisję Wyborczą, rządzący krajem od 26 lat Alaksandr Łukaszenka wygrał głosowanie, zdobywając ponad 80 procent głosów. Protestujący uznają wybory za sfałszowane. Wyników wyborów nie uznaje także główna kandydatka opozycyjna Swiatłana Cichanouska, która według białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej otrzymała 9,9 procent głosów. Jak twierdzi, ma informacje z ponad 50 obwodów, w których wygrała wybory.


Premier Mateusz Morawiecki w sprawie Białorusi spotkał się po południu z członkami rządu. Wcześniej premier odbył rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz komisarzem UE do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia Olivérem Várhelyim.

"Opozycja na Białorusi jest rozproszona i nie ma szans wygrać z Łukaszenką"

Gość PR24 był pytany przez Dorotę Kanie w audycji "24 Pytania" o to, co Polska, co Unia Europejska może zrobić dla Białorusi? Eurodeputowany PiS przekonywał, że nie jest dobrą drogą nakładanie na reżim Aleksandra Łukaszenki kolejnych sankcji, ale należy szukać "jakiejś pozytywnej propozycji".

REKLAMA

- Poza tym, że się Unia Europejska przygląda i że może nałożyć sankcje, może też zaproponować program rozwoju Białorusi dla tych, którzy będę chcieli ją demokratyzować - powiedział Witold Waszczykowski. - Zależy mi na tym, żeby Unia Europejska wystąpiła z jakąś pozytywną propozycją dla Białorusi ws. transformacji ustrojowej w Mińsku - dodał.

Były szef MSZ zastrzegł, że my jako Polska "rewolucji na Białorusi nie jesteśmy w stanie przeprowadzić, bo to prerogatywa społeczeństwa białoruskiego", ale jak zauważył "możemy wspierać te procesy tak, jak wiele lat temu świat wspierała nasze zmiany, naszą "Solidarność".

Czy białoruska opozycja może liczyć na wsparcie Polski? - Zjednoczoną opozycję możemy wspierać, ale na dzisiaj takiej opozycji na Białorusi nie ma. Ona jest bardzo rozproszona i nie ma szans, żeby wygrać z Aleksandrem Łukaszenką. Możemy też inicjować pewne procesy europejskie - zapewniał Witold Waszczykowski, który mówił także o swojej aktywności jako szefa MSZ ws. Białorusi, m.in. spotkaniu z Aleksandrem Łukaszenką.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 11.08.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 07.15

PR24/PAP/tb/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej