Waldemar Kraska: jesienią osób z przeziębieniem może pojawiać się 200 tys. dziennie
- Jesienią do zagrożeń związanych z koronawirusem, dołączą infekcje grypy oraz przeziębienia, dlatego chcemy, aby to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej był kontaktem dla pacjenta - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.
2020-09-04, 08:00
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło strategię walki z epidemią koronawirusa na spodziewaną jesienią jej drugą falę. - Powołamy trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na COVID-19 - mówił gość PR24.
Szpitale powiatowe
Jak dodał, najbardziej podstawowe będą szpitale powiatowe, a ich zadaniem, jak podkreślił, będzie przyjęcie pacjenta, przetestowanie i skierowanie na bardziej zaawansowaną drogę, gdzie pacjent będzie leczony.
Powiązany Artykuł
Jesienna strategia walki z pandemią COVID-19. Sprawdź, na czym polega
- Chcemy, aby zwiększona liczba osób chcących skontaktować się z lekarzem, a taka sytuacja na pewno będzie jesienią, miała łatwiejszy dostęp do pierwszej pomoc. Jesienią, osób z przeziębieniem, może być nawet 200 tys. dziennie. Pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego - mówił Waldemar Kraska.
Teleporada
Dodał, że opieka zaczynie się od teleporady, bo metoda się upowszechniła i ogranicza ryzyko transmisji wirusa. - Ale jeżeli objawy będą się przedłużały i po 3-5 dniach utrzymywały bądź nasilały, to wtedy oczywiście jest konieczność ponownego badania i tutaj chcemy, żeby to było badanie fizykalne, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-u, czyli na wymaz – tłumaczył wiceminister zdrowia.
REKLAMA
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: red. Adrian Klarenbach
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 04.09.2020
REKLAMA
Godzina: 7.15
REKLAMA