more_horiz

Bogdan Zdrojewski: Europa z niepokojem patrzy na zapowiedź polskiego weta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:29
- Premier Morawiecki kilka miesięcy temu mówił, że nie będzie warunkowania unijnego budżetu tzw. praworządnością. Teraz jest nagle zaskoczony, chociaż nie podjęto żadnej nowej decyzji i zapowiada zawetowanie całego budżetu. To wysoka nieodpowiedzialność - powiedział Bogdan Zdrojewski, senator z Platformy Obywatelskiej.
Bogdan Zdrojewski
Bogdan Zdrojewski Foto: PAP/Marcin Obara

Polska i Węgry sprzeciwiają się wprowadzeniu mechanizmu powiązania wypłat pieniędzy z unijnego budżetu z kwestią praworządności. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może zgodzić się na uznaniowość mechanizmu.

Dariusz Wieczorek 1200.jpg
Poseł Lewicy: praworządność i demokracja to DNA Unii Europejskiej

"Nie domagamy się zmian w budżecie, ale czegoś, co jest poza nim"

Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na toczącą się debatę w przestrzeni publicznej dotyczącą tego tematu. Jego zdaniem dyskusja nie jest wystarczająca, jest zbyt powierzchowna. Dodał, że polski rząd powołuje się na prawo do weta, które faktycznie jest i korzystały z tego również inne kraje, m.in. Dania.

Posłuchaj
11:59 PR24_MPLS 2020_11_23-07-36-15.mp3 Bogdan Zdrojewski o negocjacjach dotyczących unijnego budżetu oraz stanowisku Polski i Węgier ws. planów powiązania środków unijnych z praworządnością ("24 pytania")

- Duńskie weto miało bezpośredni związek z unijnym budżetem. W naszym przypadku tak nie jest. Nas satysfakcjonuje etap negocjacji, na którym ustalano poszczególne fragmenty budżetu. Europa patrzy na zapowiedź polskiego i węgierskiego weta z dużym niepokojem dlatego, że nie domagamy się zmian w budżecie, ale czegoś, co jest poza nim - dodał.

szynkowski vel sek szymon 1200.jpg
Szynkowski vel Sęk: mówienie o polexicie to political fiction, które szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej

Zdrojewski: odbierane to jest jako wysoka nieodpowiedzialność

Jak zauważył senator, zarówno w Komisji Europejskiej, jak i w Parlamencie Europejskim, uzyskiwanie konsensusu w wielu sprawach jest czymś bardzo trudnym, to długa i żmudna praca wymagająca od wszystkich stron pewnych powściągliwości. Tak jest również w przypadku negocjacji dotyczących unijnego budżetu.

- Jeśli dochodzimy do pewnego kompromisu i rozwiązania satysfakcjonującego zdecydowaną większość, to burzenie takiego układu musi być odbierane jako wysoka nieodpowiedzialność - stwierdził Zdrojewski, odnosząc się do postawy rządu Polski i Węgier.

"Będziemy na tym tracić"

W rozmowie z Mirosławem Skowronem ocenił, że "huśtanie opinią publiczną, niepokazywanie pozytywnej roli Polski we Wspólnocie oraz posługiwanie się wetem jest wbrew polskiej racji stanu".

Paweł Sałek 1200.jpg
"Niebezpieczny mechanizm". Paweł Sałek o uzależnieniu budżetu UE od praworządności

- Wielokrotnie podkreślałem, że patrzę na Unię Europejską z optymizmem, ale umiarkowanym. Dostrzegałem też biurokrację czy zbędne ingerencje dotyczące detalicznych rzeczy, którymi UE nie powinna się zajmować. Jednak trzeba mierzyć też elementy składające się na nasze korzyści - podkreślił były europoseł.

Bogdan Zdrojewski przyznał, że rzadko posługuje się pojęciem groźby polexitu, bo uważa, że jest to odległe. Zaznaczył jednak, że "wąska dróżka do tego procesu jest dziś autostradą".

- Jeśli będziemy reagować w ten sposób, w jaki reagujemy na rozmaite decyzje lub propozycje decyzji, to ewidentnie będziemy tracić. Przecież premier Morawiecki kilka miesięcy temu mówił, że nie będzie uwarunkowania unijnego budżet z tzw. praworządnością. Teraz jest nagle zaskoczony, chociaż nie podjęto żadnej nowej decyzji i zapowiada zawetowanie całego budżetu. To wysoka nieodpowiedzialność - powiedział senator.  

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Bogdan Zdrojewski, Platforma Obywatelska
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 07.36

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także