"Podszyte są polityką". Poseł PiS o protestach po orzeczeniu TK ws. aborcji
- Kiedy słyszę hasła aborcji na żądanie, to odkrywa się jasność celów i zamierzeń. Kiedy słyszę, że aborcja jest ok, to pytam: dla kogo jest ok? Gdy słyszę "rząd na bruk", to jasne staje się, czym protest jest podszyty. Polacy to widzą - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Joanna Borowiak.
2021-02-01, 07:50
Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 roku, w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. W polskich miastach w związku z tym trwają protesty organizowane przez Strajk Kobiet.
Powiązany Artykuł
"To nie Strajk Kobiet a strajk przeciwko życiu". Marek Suski o protestach ws. aborcji
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że publikacja orzeczenia TK nie trwała zbyt długo. - Oczekiwano na zgłoszenie ostatniego zdania odrębnego przez jednego z sędziów TK. Orzeczenie nie mogło być inne, bo wskazuje na niezgodność zapisów z konstytucją. Podobna sytuacja miała miejsce 23 lata temu, gdy grupa senatorów zgłosiła wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją - powiedziała Joanna Borowiak.
Poseł PiS dodała, że istnieje wiele nieprawd i przekłamań dotyczących treści orzeczenia. - Nie jest prawdą, że w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby nie będzie można dokonać aborcji. Będzie to możliwe, gdy zagrożone jest życie i zdrowie matki - podkreśliła. Jej zdaniem sytuacja jest wykorzystywana politycznie. - Kiedy słyszę hasła aborcji na żądanie, to odkrywa się jasność celów i zamierzeń. Kiedy słyszę, że aborcja jest ok, to pytam: dla kogo jest ok? Gdy słyszę "rząd na bruk", to jasne staje się, czym protest jest podszyty. Polacy to widzą - podsumowała.
REKLAMA
Posłuchaj
W środę w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Joanna Borowiak
Data emisji: 1.02.2021
Godzina emisji: 7.15
REKLAMA
PR24
REKLAMA