X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sytuacja jest patowa". Politolog o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 08:24
- Pierwszy raz od 1989 roku suweren zdecydował, że inny obóz polityczny sprawuje władzę w Sejmie, a inny w Senacie - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Sławomir Sowiński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski został w czwartek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz jego kandydaturą zajmie się Senat.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sytuacja związana z wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich jest nadzwyczajna. - Pierwszy raz od 1989 roku suweren zdecydował, że inny obóz polityczny sprawuje władzę w Sejmie, a inny w Senacie. Poprzednio wszystkie siły polityczne, które wygrywały wybory, miały większość w obu izbach parlamentu i związany z tym komfort - powiedział prof. Sławomir Sowiński.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
"Stanowisko w pewnym sensie koncyliacyjne". Prof. Michał Kleiber o wyroku TK ws. Rzecznika Praw Obywatelskich

Podkreślił, że obecnie obóz władzy nie ma tego komfortu. - Jednocześnie nie robi wszystkiego, żeby zaproponować kandydatów do zaakceptowania dla opozycji. W tym także jest problem. Znaleźliśmy się w sytuacji patowej. Urząd RPO jest ważny i potrzebny. Potrzebujemy kogoś, kto będzie nam wyjaśniał kwestie związane z prawami obywatelskimi. Dotychczasowi rzecznicy dobrze z tej funkcji się wywiązywali, niezależnie od tego, kto był u władzy - tłumaczył.

Czytaj także:

Według politologa piłka jest teraz po stronie władzy. - Wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie kandydata, którego dorobek będzie wystarczająco daleki od bieżącej polityki. Osoby skonsultowanej z opozycją, która będzie mogła liczyć na jej poparcie. To jest możliwe - podsumował prof. Sławomir Sowiński.

Wyborcza procedura

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni; nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody.

W czwartek odbyło się kolejne głosowanie, które miało wyłonić następcę Bodnara. Kandydatem PiS był poseł Bartłomiej Wróblewski; kandydatem KO i PSL - dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra, kandydatem Lewicy - prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz.


Posłuchaj
09:04 PR24_mp3 2021_04_16-07-35-48.mp3 Prof. Sławomir Sowiński o wyborze RPO (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Sławomir Sowiński (politolog)
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 7.35

PR24/tj

Czytaj także

"Adam Bodnar ma czas na zakończenie swoich działań i procedur". Mularczyk o wyroku TK ws. RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:31
- Adam Bodnar ma czas na zakończenie pewnych działań i procedur. On dziś już wie, że przepis, według którego działa, jest niekonstytucyjny - powiedział w Polskim Radiu 24 o sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich Arkadiusz Mularczyk, reprezentujący stanowisko marszałka Sejmu przed TK.
rozwiń zwiń