more_horiz

Soboń: rozmowy ws. Turowa nie są łatwe, Czesi wracają do kwestii, które nie były wcześniej podnoszone

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:11
- Strona czeska zdaje sobie sprawę z tego, że ma przewagę w negocjacjach. Wraca do takich kwestii, które wcześniej nie były podnoszone - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 

Nadal bez porozumienia w polsko-czeskich negocjacjach w sprawie kopalni Turów. Trybunał Sprawiedliwości UE uwzględnił skargę Czech i nakazał natychmiastowe zamknięcie kopalni. Związkowcy z kopalni Turów czekają na porozumienie.

kopalnia turów free shutt 1200 .jpg
"Czechom nie chodzi o zamknięcie naszej kopalni". Rafał Zasuń o sprawie Turowa

- Rozmowy ws. Turowa trwają, one nie są łatwe. Traktujemy czeskich partnerów z pełną dobrą wolą. Gotowi jesteśmy zarówno na wspólne projekty inwestycyjne jak i na własne inwestycje w ramach Polskiej Grupy Energetycznej. Jesteśmy również gotowi na pełną transparentność w zakresie monitorowania potencjalnych skutków wpływu na środowisko kopalni w Turowie. To wszystko jest przedmiotem czeskiej propozycji umowy międzyrządowej - mówił wiceminister aktywów państwowych. 

- W przyszłym tygodniu, w czwartek, rozmowy ws. Turowa z czeskim rządem zostaną wznowione - dodał. 

W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.

Posłuchaj
13:20 PR24_mp3 2021_07_01-07-06-45.mp3 Artur Soboń o negocjacjach ws. Turowa ("24Pytania-rozmowa poranka") 

- Do TSUE ze strony polskiej wpłynął wniosek o uchylenie postanowienia o tym sposobie zabezpieczenia. Złożyliśmy także swoje uwagi dotyczące kar, które Czesi zaproponowali oraz wniosek o to, aby te kary były rozpatrywane dopiero po zapoznaniu się z wnioskiem o uchylenie postanowienia, który jest całkowicie zasadny - podsumował gość audycji.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadził: Stanisław Janecki 

Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)

Data emisji: 01.07.2021

Godz. emisji: 07.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem