Marlena Maląg: Strategia Demograficzna 2040 opiera się na danych, analizach i badaniach
- Dziś pokazujemy Strategię Demograficzną, szeroko ją konsultujemy. Bo Polska znajduje się w pułapce niskiej dzietności dlatego, że poprzednie rządy nie podejmowały spójnej, konsekwentnej polityki prorodzinnej - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2021-07-22, 08:18
Rząd proponuje Strategię Demograficzną, która ma być odpowiedzią na niską dzietność w Polsce. Obecnie współczynnik wynosi 1,378 i jest jednym z najniższych w Europie. W 2020 roku z powodu niskiej dzietności ludność Polski zmniejszyła się o 117,6 tys. mieszkańców. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" mówiła na ten temat Marlena Maląg.
Powiązany Artykuł
"Badania wskazują, że młodzi ludzie w Polsce chcą mieć dzieci". Stanisław Szwed o Strategii Demograficznej 2040
Wyjść z pułapki
Minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że rząd zajmuje się polityką demograficzną w ramach strategii prorodzinnej od pięciu lat.
- Dziś pokazujemy Strategię Demograficzną, szeroko ją konsultujemy, kolejne instrumenty są prezentowane, aby wyjść z tej pułapki niskiej dzietności, w której Polska się znajduje. [...] Patrząc historycznie, dzieje się tak dlatego, że poprzednie rządy nie podejmowały spójnej, konsekwentnej polityki prorodzinnej. Bo to jest bezpośrednio z tym związane - mówiła Marlena Maląg.
- Prezydent: projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami trafi do Sejmu do końca roku
- Wielki finał loterii Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Wylosowano zwycięzców
"Oparta na badaniach"
Jak wyjaśniła, teraz po raz pierwszy powstaje spójna strategia, która jest konsekwentna, kompletna, ale też oparta na danych, analizach i badaniach jakościowych i ilościowych. - One pokazały, w jakim kierunku powinniśmy iść, żeby odwrócić te niekorzystne trendy - dodała.
Powiązany Artykuł
Maląg: rodzinny kapitał opiekuńczy już staje się faktem, to kolejne miliardy złotych, które trafią do polskich rodzin
Minister rodziny odniosła się także do zarzutów, że program 500+, który miał mieć charakter pronatalny, nie przyniósł spodziewanych efektów. Jej zdaniem jest dokładnie odwrotnie. Na uwagę, że z dzietnością w Polsce najgorzej było w 2003 roku, kiedy współczynnik wynosił 1,222, Marlena Maląg odpowiedziała, że "gdyby programu [500+] nie było, to - odnosząc się do danych z 2003 roku - sytuacja byłaby jeszcze gorsza.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 07.08
REKLAMA
IAR/PR24/jmo
REKLAMA