Opozycja za likwidacją mediów publicznych. Paweł Sałek: pluralizm powinien być zachowany

- Pomysły związane z uchwałą, która miałaby być wytrychem likwidującym media publiczne, są od strony prawnej kompletnym nieporozumieniem - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek (Prawo i Sprawiedliwość).

2023-11-06, 08:15

Opozycja za likwidacją mediów publicznych. Paweł Sałek: pluralizm powinien być zachowany
Obecnie zarządy mediów publicznych powoływane są przez Radę Mediów Narodowych działającą na podstawie ustawy. Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio / wellphoto / shutterstock.com

Zmiany w sposobie funkcjonowania i finansowaniu mediów publicznych zapowiadały przed wyborami parlamentarnymi wszystkie ugrupowania z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Według nieoficjalnych informacji, które od kilku dni pojawiają się w mediach, opozycja po przejęciu władzy zamierza w przyspieszonym trybie przejąć kontrolę nad mediami publicznymi. Jeden ze scenariuszy zakłada postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także unieważnienie wybranego składu Rady Mediów Narodowych.

Pluralizm w mediach 

Paweł Sałek komentował te doniesienia. - Problem jest wewnątrz tej grupy, która chce tworzyć rząd i mówi o wielkiej odpowiedzialności za Polskę. Sam pomysł likwidacji mediów publicznych to już jest niepoważna sprawa, pluralizm powinien być zachowany - zauważył.

REKLAMA

- Nie wydaje mi się, aby jakaś stacja komercyjna zdecydowała się nakręcić taki serial jak "Reset", bardzo ważny dokument, gdzie zostały wyświetlone i pokazane różnego rodzaju sprawy bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski - podkreślał.

"Misja prezydenta realizowana zgodnie z konstytucją"

Poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości powiedział także, że opozycja nie ma powodów, by wywierać presję na prezydenta w kwestii szybszego powołania rządu, gdyż wszystko odbywa się w terminach konstytucyjnych. Podkreślił, że nie ma powodów, by skracać obecną kadencję Sejmu, a prezydent Andrzej Duda będzie realizował swoją misję zgodnie z konstytucją.

Zobacz także:

Obecnie zarządy mediów publicznych powoływane są przez Radę Mediów Narodowych, działającą na podstawie ustawy. W Radzie zasiadają m.in. rekomendowani przez Zjednoczoną Prawicę i wybrani przez Sejm Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Zostali oni wybrani w 2022 roku na sześcioletnią kadencję, gwarantowaną ustawą. W składzie RMN są jeszcze Robert Kwiatkowski i Marek Rutka zgłoszeni przez Lewicę.

REKLAMA

Pomysł przejęcia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP miałby polegać na unieważnieniu tych powołań. Miejsca dotychczasowych członków RMN mieliby zająć nowi, z nadania PO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Innym pomysłem miałoby być postawienie mediów publicznych, działających w formie spółek prawa handlowego, w stan likwidacji, co umożliwiłoby zawieszenie obecnych władz, wprowadzenie zarządów komisarycznych, a w dalszej kolejności przeprowadzenie masowych zwolnień nieprzychylnych nowej władzy dziennikarzy. Likwidacja TVP, PR i PAP byłaby złamaniem ustawy o radiofonii i telewizji.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Paweł Sałek

Data emisji: 06.11.2023

Godzina emisji: 7.07

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej