more_horiz

"Polska spełniła wymogi formalne, negocjacje zamknęliśmy 12 lipca". Kuźmiuk o KPO

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 08:00
- Gdybyśmy się uparli, powinniśmy wystąpić przeciwko Komisji Europejskiej do TSUE za opóźnienia, ale nie o to przecież w tym wszystkich chodzi - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS. 

Gość PR24 mówił o unijnych środkach finansowych, które miałyby zostać dla Polski zablokowane. Jak przypomniał, rzeczywiście miała miejsce wypowiedź jednego z komisarzy na posiedzeniu komisji budżetowej, który powiedział, iż "komisja poczeka z zatwierdzeniem KPO do momentu, gdy w Polsce rozstrzygnie się spór o hierarchię prawa unijnego i prawa krajowego".

Piotr Patkowski 1200 pap.jpg
Wiceminister finansów: w Polsce mamy dynamiczny wzrost gospodarczy, stąd podwyższona inflacja

- Wydaje się, że była to wypowiedź niekonsultowana z Komisją Europejską. Trudno jednak powiedzieć czy faktycznie była ona uzgodniona z przewodniczącą, zakładam, że komisarz wykroczył poza swoje kompetencje, choć może być różnie, może komisarz powiedział to o czym mówi się na korytarzach, by z Polską w taki sposób rozgrywać sytuację - powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

"Bije licznik KE"

Przypomniał jednocześnie, że Polska spełniła wszelkie wymogi formalne co do procedury związanej z KPO. Negocjacje, jak dodał, zostały zamknięte 12 lipca i od tego czasu "bije licznik Komisji Europejskiej". - Gdybyśmy się uparli, powinniśmy wystąpić przeciwko Komisji Europejskiej do TSUE, ale nie o to przecież w tym wszystkich chodzi - mówił eurodeputowany.

Rzecznik rządu Piotr Müller ma nadzieję, że Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaakceptowany przez Komisję Europejską we wrześniu. Zdaniem polityka przedłużający się proces akceptacji KPO to skutek biurokracji. - Liczę na to, że jest to realny termin, jeśli chodzi o wrzesień. Natomiast musi tu oczywiście być dobra wola ze strony KE, żeby zamknąć ten etap biurokratyczny – tłumaczył w Polsat News polityk PiS.

Posłuchaj
13:19 PR24_mp3 2021_09_06-07-07-51.mp3 Z. Kuźmiuk o pieniądzach na KPO ("24 Pytania - Rozmowa Poranka")

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Zbigniew Kuźmiuk (eurodeputowany PiS)

Data emisji: 06.09.2021

Godzina: 07:07 

Zobacz także

Zobacz także