more_horiz

Anna Zalewska o ETS: to piramida finansowa zakładająca kanibalizm energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 08:11
- Jeżeli nie zawiesimy ETS-u, nie zmienimy dyrektywy, to naprawdę bardzo trudno będzie ustabilizować ceny - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS. Odniosła się także do ukraińskiej kontrofensywy, wskazując, że "jest ona potrzebna, aby doprowadziła do przełamania i do wygranej z kapitulacją Rosji".

Rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, trwa już 201 dni. W ostatnich dniach Ukraina odzyskała ponad 3000 kilometrów kwadratowych zajętego przez Rosjan terytorium - ogłosił w niedzielę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Długo oczekiwana kontrofensywa koncentruje się na południu i wschodzie kraju, walki trwają m.in. wokół kluczowych miast Kupiańsk i Izium.

Ukraińska kontrofensywa

Na antenie Polskiego Radia 24 do ukraińskiej kontrofensywy i do reakcji na nią na Zachodzie odniosła się europoseł PiS, Anna Zalewska. Jak wskazała, "większość oczywiście się cieszy i ta kontrofensywa i ta ucieczka Rosjan będzie potrzebna do tego, aby nie było za dużo telefonów zachęcających do rozmów Putina".

- Ta kontrofensywa jest potrzebna, aby jeszcze bardziej się jednoczyć, aby doprowadziła ona do przełamania i do wygranej z kapitulacją Rosji - podkreśliła i dodała, że "to byłoby marzenie".

ETS

Europoseł odniosła się także do możliwej reformy w sprawie ETS. - Myślę, że o realności tej reformy będą decydować obywatele, którzy zaraz nie wytrzymają - wskazała. - Ceny energii i gazu, i nie mówię o Polsce, a o Francji i Niemczech, w sposób absolutnie niekontrolowany szybują w górę - powiedziała. 

Zaznaczyła, że "ETS jest mechanizmem, który napędza całą politykę Unii Europejskiej, wszystkie pieniądze oparte są na nim". - To taka piramida finansowa zakładająca kanibalizm energetyczny. To znaczy, że jedna energia płaci i dotuje drugą, która nie może istnieć sama, bo musi być utrzymywana przy tej konwencjonalnej - wyjaśniła.

- To pokazuje absurd tej konstrukcji, ale tak jak powiedziałam, wszystko jest podporządkowane ETS-owi i wszystko nakręca cenę energii - zaznaczyła. Dodała, że "jeżeli nie zawiesimy ETS-u, nie zmienimy dyrektywy, to naprawdę bardzo trudno będzie ustabilizować te ceny".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:10 7.08.mp3 Anna Zalewska:  ETS to piramida finansowa zakładająca kanibalizm energetyczny (Polskie Radio 24)

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron 

Gość: Anna Zalewska, europoseł PiS

Data emisji: 12.09.2022

Godzina: 7.08

jb

Zobacz także

Zobacz także