more_horiz

Terminal w Szczecinie może zostać sprzedany Białorusi? Gróbarczyk: PO chciała zablokować nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 08:37
- Na ostatnim posiedzeniu Sejmu przegłosowaliśmy ustawę, która daje prawo pierwokupu tych udziałów zarządowi portów. Mieliśmy niezwykłą furię Platformy Obywatelskiej, która chciała tę ustawę zablokować - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. 
Czy terminal paliwowy w Szczecinie, może trafić w białoruskie ręce?
Czy terminal paliwowy w Szczecinie, może trafić w białoruskie ręce?Foto: YouTube/ c5studio
Obejrzyj
Rozmowy w PR24

Gość Polskiego Radia 24 zapytany został o niebezpieczną sytuację, do której może dojść w szczecińskim terminalu paliwowym. Prowadząca przypomniała, iż w mediach pojawiały się doniesienia o możliwym odsprzedaniu udziałów w terminalu Białorusinom. Jednostka jest bowiem w prywatnych rękach. 

- To dla nas jest rzeczą oczywistą, wprowadzenie takich regulacji, które zabezpieczą przed "wrogim przejęciem". Mamy już jedną regulację dot. terenów portowych - tutaj prawo pierwokupu ma zarząd portu - wyjaśnił wiceminister. Dodał jednak, że "niezwykle dziwnym" jest fakt, iż taka jednostka (jak terminal w Szczecinie) została poddana prywatyzacji. 

Wiceminister był pytany o działania, jakie rząd może podjąć względem takich sprywatyzowanych jednostek i gruntów. - W większości przypadków mamy teraz dość stabilną sytuację, jeśli chodzi o tereny portowe, bo mamy tutaj regulację, która zabezpiecza pod tym kątem. Każdy teren, który jest sprzedawany, trafia do zarządu portów. Teraz wprowadzamy regulacje, które nie pozwolą na "wrogie przejęcie" udziałów, a więc jeśli spółka działająca na terenie portu zbywa swoje udziały, prawo pierwokupu znowu ma zarząd portów w takim przypadku - podkreślił Gróbarczyk. 

PO chciała zablokować przepisy

Wiceminister zauważył, że niezwykle niebezpieczną byłaby sytuacja, w której tak ważna jednostka infrastruktury krytycznej zostałaby przejęta przez obce państwo. Gróbarczyk dodał jednak, że tak niezwykle ważne przepisy mogły niedawno zostać zablokowane przez PO. 

- Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, kiedy przegłosowaliśmy ustawę, która daje prawo pierwokupu, chociażby zarządowi portów, tych udziałów, mieliśmy niezwykłą furię Platformy Obywatelskiej, która bezwzględnie chciała to zablokować - przypomniał wiceminister. 

Czytaj także:

- To jest rodzące się pytanie: o co w tym wszystkim chodzi i dokąd ta partia zmierza. Skoro mamy ewidentne doniesienia, że syn Łukaszenki będzie inwestował w port Szczecin-Świnoujście, mamy ustawę, która jednoznacznie zablokuje coś takiego, i mamy sprzeciw Platformy - dodał Gróbarczyk. - To jest rzecz całkowicie niezrozumiała - podsumował.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj
12:30 PR24 2023_01_24-07-36-46.mp3 Marek Gróbarczyk o możliwości przejęcia akcji terminala Szczecin-Świnoujście przez syna Łukaszenki (Polskie Radio 24 - Rozmowa poranka)

***

Audycja: "Rozmowa poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Gróbarczyk
Data emisji: 24.01.2023
Godzina emisji: 07:35

as/kor

Zobacz także

Zobacz także