more_horiz

"Partnerstwo powinno być bardziej podkreślane". Marek Dyduch o marszu opozycji

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 08:55
- Wiemy jedno, lewica musi liczyć na siebie, musimy być czytelni, jeżeli chodzi o nasze postulaty programowe; jesteśmy przekonani, że ludzie to zobaczą - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Dyduch (Nowa Lewica), komentując niedzielny marsz opozycji.

Wczoraj w Warszawie odbył się marsz organizowany przez Platformę Obywatelską. Uczestniczyli w nim, oprócz lidera PO Donalda Tuska, przedstawiciele innych ugrupowań opozycyjnych - Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Marsz był sprzeciwem wobec uchwalonej przez Sejm ustawy o powołaniu państwowej komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów. Pochód przeszedł z placu Na Rozdrożu, przez plac Trzech Krzyży, Krakowskie Przedmieście, na plac Zamkowy.

"Przyjęcie lex Tusk wywołało protest"

Marek Dyduch ocenił, że na frekwencję uczestników marszu wpływ miało przyjęcie przez Sejm tzw. lex Tusk. - Odczuwałem to, kiedy jeździłem po swoim okręgu wyborczym, spotykałem się z wyborcami, nagle wzrosło zainteresowanie wyjazdem na marsz, to było zwielokrotnione zaangażowanie (…). Przyjęcie tej ustawy wywołało jakiś protest, bunt przeciętnego człowieka, stąd te kilkaset tysięcy osób, które tam się pojawiły - stwierdził.

- Abstrahuję od wystąpień, one były po prostu polityczne, zawsze jak zaczyna rządzić ulica, a nie parlament, zawsze hasła i postulaty się zaostrzają, stąd wczorajsze wypowiedzi na marszu były bardzo ostre i wyraziste - dodał poseł.

"Platforma z PiS nie wygra sama"

Jak zauważył gość audycji, przekaz mediów relacjonujących marsz skoncentrowany był na Platformie Obywatelskiej i jej liderach. - Jeśli PO myśli, że zawłaszczy sobie całą scenę polityczną, to jest to błąd, gołym okiem widać, że z PiS nie wygra sama, a jeśli nie będzie szanować potencjalnych sojuszników, z którymi mogłaby tworzyć rząd po wyborach, to źle się to skończy. Przyjechało sporo ludzi, w tym ludzi z lewicy, partnerstwo powinno być bardziej podkreślone - mówił poseł.

Posłuchaj
11:47 PR24 2023_06_05-07-37-09.mp3 Marek Dyduch o marszu opozycji (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Marek Dyduch 

Data emisji: 5.06.2023

Godzina emisji: 7.38

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także