Arkadiusz Mularczyk: zwrócę się do KRS o lustrację sprawy Turowa

- Na pewno musimy znać wszystkie szczegóły i motywy rozstrzygnięcia WSA ws. Turowa, aby opinia publiczna miała w tej sprawie jasny pogląd. Jakie motywy zadecydowały, że sędziowie podjęli taką, a nie inną decyzję? Sprawa jest niezwykle bulwersująca i kontrowersyjna - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

2023-06-07, 08:25

Arkadiusz Mularczyk: zwrócę się do KRS o lustrację sprawy Turowa
Arkadiusz Mularczyk. Foto: PR24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek miasta Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 sprawa jest bulwersująca. - Jeśli decyzją polskiego sądu rozstrzyga się o wstrzymaniu pracy zakładu, który zapewnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, to powstaje pytanie o motywację. Zwrócę się do Krajowej Rady Sądownictwa o lustrację tej sprawy. Jako państwo powinniśmy badać tego typu rozstrzygnięcia, jakie były ich przesłanki. Tego typu decyzje mogą być podejmowane na szkodę państwa i obywateli - powiedział Arkadiusz Mularczyk. 

- Na pewno musimy znać wszystkie szczegóły i motywy rozstrzygnięcia, aby opinia publiczna miała w tej sprawie jasny pogląd.  Jakie motywy zadecydowały, że sędziowie podjęli taką, a nie inną decyzję. Sprawa jest niezwykle bulwersująca i kontrowersyjna - dodał.    

Prezydencka prerogatywa 

Wiceszef MSZ odniósł się również do wyroku Sądu Najwyższego, który uchylił wyrok warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednocześnie sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Mularczyk przypomniał w tym kontekście rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. - Prezydent posiada prerogatywę prawa łaski i nie podlega ona ocenie sądowej. Zdumiewające jest, że część sędziów w SN nie chce tego uznać. To oznacza, że stawiają się ponad prawem. Niestety dostrzegamy rozpolitykowanie niektórych sędziów. Niespotykane jest w innych krajach, aby sędziowie angażowali się politycznie i często wydawali wyroki na złość władzy. Ci ludzie mają togi i orły na piersiach. Powinni orzekać na podstawie i w granicach prawa, a nie na złość rządowi. W takiej sytuacji stają się politykami. Zachęcam ich, aby zrzucili togi, zapisali się do PO, PSL lub SLD i stali się politykami podlegającymi ocenie wyborców - stwierdził wiceszef MSZ.

Posłuchaj

Arkadiusz Mularczyk gościem Mirosława Skowrona (24 pytania - Rozmowa poranka) 21:57
+
Dodaj do playlisty

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę w listopadzie 2015 r. Nastąpiło to kilka miesięcy po nieprawomocnym wyroku warszawskiego Sądu Rejonowego skazującym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na trzy lata więzienia za - w ocenie sądu - przekroczenie uprawnień i zlecenie nielegalnych działań agentom Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z tzw. aferą gruntową. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

REKLAMA

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 7.06.23

Godzina emisji: 7.06

REKLAMA

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej