Rocznica wybuchu II wojny światowej. Marcin Przydacz: Polacy nadal nie doczekali się zadośćuczynienia

- Ze strony Niemiec oczywiście padają przeprosiny. Natomiast jeśli chodzi o konkretne działania w zakresie zadośćuczynienia, póki co ani wielunianie, ani wielu innych Polaków takiego bezpośredniego zadośćuczynienia i innych działań reparacyjnych się nie doczekało - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

2023-09-01, 08:40

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Marcin Przydacz: Polacy nadal nie doczekali się zadośćuczynienia
Marcin Przydacz podczas uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Jednym z pierwszych miejsc zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką 1 września 1939 roku był Wieluń. Atak ten był szczególnie zbrodniczy, uderzono bowiem w miasto niebędące siedzibą zgrupowań wojskowych i posiadające szczątkowe możliwości obronne. W nalocie zniszczono większość powierzchni miasta i zamordowano liczną grupę cywilnych mieszkańców. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prezydencki minister Marcin Przydacz.

Marcin Przydacz: pamięć o II wojnie światowej w Wieluniu jest bardzo żywa

Gość audycji pochodzi z Wielunia. Jak wspominał, pamięć o wydarzeniach z początku II wojny światowej jest w mieście wciąż bardzo żywa, a jego dziadkowie opowiadali mu o "pożodze i łunie ognia, która spowijała niebo nad miastem".

- Wszystkie późniejsze pokolenia - moich rodziców, moje, moich dzieci - jest świadome tego, co działo się w Wieluniu 1 września - mówił Marcin Przydacz. Minister podkreślił, że to "piękne, królewskie miasto" zostało odbudowane siłą rąk Polaków. - Dzięki swojej pracy, dzięki naszej determinacji, piękne miasto Wieluń zostało odbudowane. Nie odbyło się to niestety dzięki wsparciu w jakiejkolwiek formie reparacyjnej ze strony państwa agresora, czyli Niemiec - zwrócił uwagę.

Polacy wciąż nie otrzymali reparacji

Marcin Przydacz przypomniał, że po niemieckiej stronie ciągle padają słowa o odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej - powtórzył je prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który brał udział w uroczystościach w Wieluniu w 2019 roku, powtórzył je także teraz przedstawiciel niemieckiej ambasady w Polsce.

REKLAMA

- W słowach oczywiście te przeprosiny padają. Natomiast jeśli chodzi o konkretne działania w zakresie zadośćuczynienia, póki co ani wielunianie, ani wielu innych Polaków takiego bezpośredniego zadośćuczynienia i innych działań reparacyjnych się nie doczekało - podkreślił.

Zobacz także na tvp.info: Niemieckie media o wybuchu wojny: Naloty na Polskę były planowane jako ataki terrorystyczne

"Potrzeba konstruktywnego dialogu"

Polityk zauważył, że Polska nie domaga się, by Niemcy natychmiast wypłaciły całą kwotę reparacji, ale chce, aby w tej sprawie usiąść do stołu w duchu konstruktywnego dialogu. Niemcy jednak na razie nie są zainteresowane nawet najmniejszą rozmową na ten temat. - Ale kropla drąży skałę - dodał.

W audycji wspomniano także o uchwałach rad miejskich Wielunia i Bochni, w których samorządowcy wyrażają poparcie dla starań o uzyskanie reparacji od Niemiec. Marcin Przydacz przyznał także, że Polska została we wrześniu 1939 roku zaatakowana z dwóch stron - także przez sowiecką Rosję - jednak domagać się reparacji od Rosji, państwa niedemokratycznego, "rządzonego przez kagiebistów" na razie nie ma sensu.

REKLAMA

Zobacz także na i.pl: Symbol ataku Niemiec na Polskę. Czym jest Schleswig-Holstein?

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Marcin Przydacz o rocznicy wybuchu II wojny światowej i reparacjach wojennych ("24 Pytania - rozmowa poranka" / PR24) 17:30
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marcin Przydacz (szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP)
Data emisji: 01.09.2023
Godzina emisji: 07.09

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej