Czy Williama Szekspira można nazywać pisarzem religijnym?
– Narracje Szekspira mają charakter chrześcijański – powiedziała prof. Małgorzata Grzegorzewska, autorka książki "Teologie Szekspira". W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" Jakub Moroz i jego gość przyjrzeli się twórczości Williama Szekspira od strony religijnej. Czy twórca nowożytnej tragedii europejskiej zasługuje na miano teologa?
2018-03-17, 20:15
Posłuchaj
W powszechnym mniemaniu William Szekspir nie uchodził za kogoś, kto jednym ze swoich naczelnych tematów uczynił sprawy religijne. Nie posiadał również wykształcenia w tym kierunku. Jednak prof. Małgorzata Grzegorzewska zauważa w jego dziełach nawiązania do utworów religijnych.
– Jestem bardzo głęboko przekonana, że chociażby sztuka "Król Lear" wyrosła na lekturze przypowieści o miłosiernym ojcu, która dla większości osób znana jest jako przypowieść o marnotrawnym synu. Jest ona przepełniona namysłem nad relacją pomiędzy człowiekiem, naturą i tym, kto ten porządek ustanawia – wskazała anglistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Małgorzata Grzegorzewska zwróciła uwagę, że Szekspir w swoich utworach mówi językiem religijnym. Według rozmówczyni Polskiego Radia 24, w czasach, w których żył angielski poeta, nie można było być niereligijnym. – Język, jakim posługuje się Szekspir, można określić przede wszystkim biblijnym. Tożsamość kulturową Szekspira należałoby zdefiniować jako chrześcijańską – dodała.
Badacze życia i twórczości Williama Szekspira zadają sobie pytanie dotyczące konfesji dramaturga. Czy był katolikiem, czy anglikaninem? Opierając się na treściach zawartych w szekspirowskich dziełach, część naukowców twierdzi, że wyłania się z nich katolicka wizja stosunków pomiędzy Bogiem a człowiekiem.
REKLAMA
– W tej chwili jest to obowiązujący paradygmat. Prawie wszyscy są w tym zgodni. Wiadomo, że z powodu sytuacji społeczno-politycznej, jaka za jego czasów panowała w Anglii, nie mógł w otwarty sposób deklarować katolicyzmu. Wiedział o sankcjach, które za to groziły. Wiele tropów w sztukach Szekspira pozwala sądzić, że z wielką sympatią patrzył na katolicyzm – wyjaśniła prof. Małgorzata Grzegorzewska.
Audycję "Rozpruwacz Kulturalny" prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
____________________
REKLAMA
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
Data emisji: 17.03.2018
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA