Konstytucja w ujęciu filozofii politycznej
– Wprowadzenie Konstytucji 3 maja było próbą ratowania I Rzeczypospolitej – powiedział prof. Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o znaczeniu i roli konstytucji w państwie oraz w aksjologii. Czym jest ten najważniejszy akt prawny z punktu widzenia filozofii prawa, państwa, a także filozofii politycznej?
2018-05-05, 19:45
Posłuchaj
Jednym z najważniejszych założeń Konstytucji 3 Maja, której ustanowienie Polacy corocznie świętują, było zrównanie w prawach obywatelskich wszystkich stanów społecznych obecnych pod koniec XVIII wieku w Rzeczypospolitej. Prof. Zbigniew Stawrowski, filozof polityki związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przyznał, że równość w tej kwestii jest jednym z fundamentów państwa prawa.
– I Rzeczpospolita tego warunku nie spełniała. W dzisiejszych czasach poprzez konstytucję rozumiemy fundamentalny akt prawny, który jest podstawą funkcjonowania państwa. Jednak bez takiego dokumentu organizmy polityczne funkcjonowały i funkcjonują na dobrym poziomie. Przykładami mogą być chociażby Izrael lub Wielka Brytania – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
W całej rozmowie z prof. Zbigniew Stawrowski poruszył również inne tematy z pogranicza politycznego funkcjonowania państwa. Odniósł się również do obowiązującej obecnie konstytucji RP z 1997 roku.
Audycję „Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
___________________
Data emisji: 05.05.18
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA
REKLAMA