Różne oblicza patriotyzmu
Jak kształtować młode pokolenia i jaką rolę powinna w tej kwestii odegrać szkoła, dom rodzinny i lokalne oraz krajowe inicjatywy? Rozmawiały o tym w programie O Sobie Samych antropolog Anna Maria Szutowicz, polonistka warszawskiego liceum Iwona Słowikowska i tegoroczna maturzystka Agata Dąbrowska.
2017-02-22, 14:06
Posłuchaj
Jak podkreśliła Anna Maria Szutowicz, zdecydowanie panuje moda na patriotyzm. Nie ma jednak "jednego patriotyzmu". - Mamy patriotyzm fantazmatyczny - często radykalny - ale mamy też coraz silniejszy wśród młodych ludzi pragmatyczny patriotyzm, który jest związany np. z wyborem polskich marek – podkreśliła.
Także Iwona Słowikowska zaznaczyła, że patriotyzm wśród młodzieży jest modny jednak, młodym ludziom „trudno jest mówić o nim teoretycznie”. – Mówią, że patriotyzm to wielkie słowo. W praktyce znajdują jednak dla siebie obszary działań, w których mogą się sprawdzić w mikroskali, tzn. własnej szkoły, środowiska, miasta – wyjaśniła Słowikowska.
Zdaniem maturzystki Agaty Dąbrowskiej, patrioci są w jej pokoleniu popularni, jednak "bardzo często trzeba się zmagać z bardzo dużymi wątpliwościami co znaczy słowo patriotyzm”" – Obecnie jest ono bardzo często wypaczane i różnie interpretowane. Jest tu więc bardzo duże pole do działania dla naszych nauczycieli, ale także rodziców i osób z otoczenia – podsumowała uczennica.
W programie także reportaż Olgi Mickiewicz-Adamowicz "Młodzi patrioci".
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz.
Polskie Radio 24
_________________
REKLAMA
Data emisji: 21.02.17
Godzina emisji: 23:15
REKLAMA