"Imperia upadają bardzo powoli". Prof. Tomasz Żyro o sytuacji w USA

- Perspektywy są różne. Ale jedno na pewno wiemy, że imperia czy mocarstwa upadają bardzo powoli. To nie jest proces, który dokona się za sprawą kilkuset demonstrantów, którzy wdarli się na Kapitol - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro, politolog i amerykanista, odpowiadając na pytanie, czy można mówić już o schyłku amerykańskiej dominacji światowej.

2021-01-10, 20:23

"Imperia upadają bardzo powoli". Prof. Tomasz Żyro o sytuacji w USA

W środę doszło w USA do wydarzeń bez precedensu. Do Kapitolu wdarli się protestujący zwolennicy urzędującego prezydenta Donalda Trumpa, w wyniku czego życie straciło 5 osób, w tym jeden policjant. W związku z tymi wydarzeniami konta Donalda Trumpa w mediach społecznościowych zostały zablokowane, co także wzbudza liczne kontrowersje. Czy jest to schyłek Ameryki, czy to oznacza koniec tego mocarstwa? W audycji "Życie z duszą czy bez" próbował odpowiadać na te pytania prof. Tomasz Żyro.

Powiązany Artykuł

shutterstock biały dom free 1200.jpg
Wiemy, kto odmówi modlitwę inauguracyjną prezydentury Joe Bidena. To wieloletni przyjaciel Jana Karskiego

"Perspektywy są różne"

Gość PR24 odniósł się do porównania Stanów Zjednoczonych ze starożytnym Rzymem, jako przykładem, że "na każde imperium przychodzi koniec". Podkreślił, że nawet jeśli porównywać USA i Imperium Rzymskie, to to drugie trwało blisko osiem wieków, tymczasem o dominacji amerykańskiej mówić możemy od wieku, o istnieniu USA od nieco ponad dwóch.

- Perspektywy są różne. Ale jedno na pewno wiemy, że imperia czy mocarstwa upadają bardzo powoli. To nie jest proces, który dokona się za sprawą kilkuset demonstrantów, którzy wdarli się na Kapitol - mówił prof. Tomasz Żyro.

Czytaj również:

"Kryzys jest o wiele głębszy"

Powiązany Artykuł

Iwo Bender 1200.jpg
"Nieprawdopodobny prezent dla Joe Bidena". Iwo Bender o zamieszkach w Waszyngtonie

Ekspert został zapytany o wpływ pandemii na sytuację społeczną w Stanach Zjednoczonych. Przyznał, że tego rodzaju kryzys, jak epidemia, zawsze stawia znaki zapytania dotyczące instytucji politycznych i ich efektywności w odpowiadaniu na zagrożenia.

- Momenty kryzysowe ujawniają wszelkie słabości państwa jako takiego. To widać wyraźnie i myślę, że to będzie jeden z najważniejszych sprawdzianów państwa współczesnego, jak odpowie na problemy zdrowotne. Ale wydaje mi się, że kryzys jest o wiele głębszy, on wynika z bardzo zaciekłych sporów ideowych, czy nawet ideologicznych. (...) To co widzimy dzisiaj, to brak skłonności do pojednania, nawet przy ostrych sporach czy debatach politycznych. Czyli jednym słowem mamy do czynienia nie tylko z ostrym konfliktem ideologicznym, ale on się przekłada oczywiście na polaryzację polityczną - mówił prof. Tomasz Żyro.

Posłuchaj

Prof. Tomasz Żyro o sytuacji w USA ("Życie z duszą czy bez" / PR24) 22:54
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: prof. Tomasz Żyro (politolog, amerykanista, UW)
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej