more_horiz

Życie i twórczość Stanisława Szukalskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 19:45
– Jego miejsce w polskiej kulturze można porównać do miejsca zajmowanego przez Witkacego. Warto wspomnieć, że pracował również nad scenografią pierwszego King Konga – wskazał filozof i eseista Wawrzyniec Rymkiewicz. W audycji "Życie z duszą czy bez?" rozmowa o postaci Stanisława Szukalskiego, rzeźbiarza, który znany jest także jako przyjaciel rodziny Leonardo DiCaprio, producenta filmu dokumentalnego o polskim artyście.
Audio
  • 31.03.19 Wawrzyniec Rymkiewicz: Stanisław Szukalski to jeden z najważniejszych polskich artystów XX wieku.
Stanisław Szukalski przemawia na wystawie w Krakowie 1936
Stanisław Szukalski przemawia na wystawie w Krakowie 1936Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Spór o polską tożsamość towarzyszy Polakom od wieków. Jest on szczególnie ważny w kontekście napięć między tradycją a nowoczesnością. Są jednak twórcy próbujący go przezwyciężyć. Do nich należał rzeźbiarz Stanisław Szukalski, który ze względu na film w reżyserii Irka Dobrowolskiego stał się poniekąd bohaterem popkultury. Jak do tego doszło i czy nie jest to dla niego krzywdzące?

Stanisław Szukalski był nie tylko rzeźbiarzem, ale również malarzem i rysownikiem. Tworzył przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, do których wyjechał z Polski w wieku 14 lat. Po trzech latach wrócił do rodzinnego kraju, by studiować na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1913 roku ponownie wyruszył do USA.

Więcej o życiu i twórczości Stanisława Szukalskiego mówił w Polskim Radiu 24 Wawrzyniec Rymkiewicz, który jest również założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika "Kronos", a także autorem posłowia do wydanego w tym roku albumu zatytułowanego "Szukalski".

Audycję "Życie z duszą czy bez?" prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 19.06

Zobacz także

Zobacz także