more_horiz

Juliusz Gałkowski: Rzym to do dziś symbol potęgi

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 09:05
- Tym, co utrzymuje starożytny Rzym w powszechnej świadomości, jest kultura masowa - ta, którą możemy zauważyć m.in. w komiksach czy filmach. Rzym jest fascynujący i tak zapadł w wiadomość czy podświadomość zbiorową, że nikt od niego nie potrafi się wyzwolić - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski ("Teologia Polityczna").
Forum Romanum, Rzym
Forum Romanum, RzymFoto: shutterstock.com

Juliusz Gałkowski przypominał, że mit jest pewną opowieścią, która tłumaczy nam współczesny świat poprzez to, co było dawniej. - Nawet jeśli do końca nie kojarzymy postaci, to ich historie muszą być dla nas jasne (…). Kiedy myślimy o Rzymie, postrzegamy to miasto czy państwo jako symbol potęgi, tym samym władzy i siły. Dlatego też symbole rzymskiej władzy cały czas występują w kulturze europejskiej i światowej. Kapitol to Rzym, ale i Stany Zjednoczone. Wydarzenia w USA, szturm na tamtejszy Kapitol, kojarzą się nam z atakiem masy barbarzyńców na cywilizację. Do mitu rzymskiego odwołuje się też teraz wielu propagandystów Putina, Moskwa ma być Trzecim Rzymem, potęgą, to działa na ludzi - podkreślał.

- W XX w. mieliśmy też kilkukrotnie do czynienia z karykaturami Rzymu: to oczywiście faszystowskie Włochy i Duce, który chciał być cesarzem, ale warto też wspomnieć Cesarstwo Środkowoafrykańskie z cesarzem Bokassą na czele. To rzymski mit, który wyraził się z pomocą karykatury i groteski - dodał.

Jak zauważył gość audycji, w systemie państwowym Rzymianie stawiali przede wszystkim na prawo. - Zajmując kolejne ziemie, ugniatali ten świat do swojej matrycy, najczęściej za pomocą prawa. Było ono dla Rzymian czymś bardzo ważnym, niemal świętym. Uważali, że pewien rygor, według którego żyje człowiek, czyni go wolnym, daje możliwości działania. Prawo rzymskie jest nauczane do tej pory, daje nam kościec myślenia o tym, czym jest społeczeństwo - mówił Juliusz Gałkowski.

Posłuchaj
23:38 PR24_mp3 2022_08_14-23-05-44ZZD.mp3 Juliusz Gałkowski o micie starożytnego Rzymu (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Juliusz Gałkowski, autor książki "Miniatury rzymskie. Krótkie opowieści o rzymskim micie"

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 23.05

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także