more_horiz

"Jako malarka funkcjonowała w małym pokoiku". Adam Sandauer w PR24 o swojej matce Ernie Rosenstein

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:21
- To nie jest typowe dla malarzy, zazwyczaj mają oni pracownie po kilkadziesiąt metrów - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Sandauer, doktor fizyki, społecznik.
Erna Rosenstein
Erna RosensteinFoto: Michał Sadowski, Forum
Muzeum Guggenheima 1200 Forum.png
Muzeum Guggenheima - artystycznie i nowatorsko pomyślany przybytek

Erna Rosenstein malowała, rysowała, tworzyła rzeźby z przedmiotów znalezionych, pisała, przyjmowała znajomych w tym samym pokoju mokotowskiego mieszkania. Być może dlatego jej sztuka "przeniknęła" na obiekty użytkowe: szafy, krzesła, nawet telefon. Dziś o jej artystycznym dorobku opowiada jej syn Adam Sandauer.

Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2021_10_26-23-36-31.mp3 Adam Sandauer: jako malarka funkcjonowała w małym pokoiku (Polskie Radio 24)

- Matka pozostała w pamięci mojej, oraz wielu ludzi, jako malarka, poetka - zaczął rozmówca. - Myślę, że tak naprawdę te rzeczy, które pozostawiła po sobie, mieszkanie, w którym żyła, obrazy, wymagają kilku słów omówienia, przypomnienia - dodał.

- Nigdy nie miała swojej pracowni - podkreślił. - Jako malarka funkcjonowała w małym pokoiku, co nie jest typowe dla malarzy. Zazwyczaj mają oni pracownie po kilkadziesiąt metrów, gdzie mogą się od płótna oddalić - powiedział.

Jak zaznaczył, "w wyniku tego powstało stosunkowo mało dużych prac". - Większość obrazów to obrazy niewielkie - podkreślił. - Te duże prace powstawały tylko wtedy, kiedy matka wyjeżdżała, zapraszana na jakiś plener, albo gdy brała sztalugi i wychodziła na zewnątrz.

Erna Rosenstein zmarła w 2004 roku, zawsze szła pod prąd, co nie pomagało jej w karierze. Dopiero pośmiertnie jej dorobek zaczął być w pełni doceniany, także za granicami kraju. Niedawno otwarto pierwszą w Nowym Jorku, indywidualną wystawę ponad 40 prac malarki w Galerii Hausner & Wirth (czynna do 23.12 br.). Pokaz jest zatytułowany "Once Upon a Time".


Więcej o twórczości i życiu artystki w zapisie audycji. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: Adam Sandauer, doktor fizyki, społecznik

Data emisji: 26.10.2021

Godzina: 23:36

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem