X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Patryk Pleskot: komunistyczne władze robiły wszystko, by tę śmierć wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 20:39
- Stefan Martyka stał się obiektem propagandy. Wokół jego śmierci zbudowano całą narrację o mordercach wysługujących się imperializmowi amerykańskiemu, którzy mieli dokonać tej zbrodni - Dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 09.09.19 dr Patryk Pleskot: okoliczności śmierci Stefana Martyki budzą pewne wątpliwości
Stefan Martyka w  jednej ze scen sztuki Lekarz bezdomny Antoniego Słonimskiego wystawionej w Miejskim Teatrze Kameralnym
Stefan Martyka w jednej ze scen sztuki "Lekarz bezdomny" Antoniego Słonimskiego wystawionej w Miejskim Teatrze KameralnymFoto: NAC

9 września 1951 z rąk żołnierzy antykomunistycznego podziemia zginął Stefan Martyka. Prowadził w Polskim Radiu propagandową audycję "Fala 49".

Prawdopodobnie ta działalność ściągnęła na niego wyrok żołnierzy antykomunistycznego podziemia z organizacji "Kraj" - W tych latach jedyną większą organizację konspiracyjną była V komenda WIN, czyli całkowicie sztuczny twór. Rodzi to podejrzenia, czy nie było podobnie z organizacją "Kraj", która stała za zabójstwem Stefana Martyki – mówił dr Patryk Pleskot.

Audycja "Fala 49" to mroczny symbol stalinizmu. Program prowadzili Stefan Martyka, którego Marek Hłasko nazwał "trzeciorzędnym aktorzyną". Po zapowiedzi: "Tu Fala 49, tu Fala 49", która przerywała audycje muzyczne, na antenie ukazywały się polityczne paszkwile.

Stefan Martyka, aktor z wykształcenia, z pełnym zaangażowaniem wygłaszał felietony, w których ostrzegał słuchaczy przed zachodnim imperializmem i usprawiedliwiał pokazowe procesy żołnierzy Armii Krajowej i zbrodnie bezpieki.

Z pogrzebu felietonisty władze komunistyczne uczyniły wielki wiec propagandowy. Uroczystości odbywały się w Teatrze Narodowym i na Placu Teatralnym, pochówek miał miejsce na Cmentarzu Powązkowskim.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 09.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Czytaj także

Historia na dziś. 60. rocznica zamachu na Władysława Gomułkę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 20:45
15 lipca 1959 roku przeprowadzano nieudany zamach na Władysława Gomułkę. Dwa lata później ten sam zamochowiec ponowił próbę. O kulisach tych wydarzeń rozmawiali w audycji "Historia na dziś" Tadeusz Płużański i dr Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznice ogłoszenia manifestu PKWN były w Polsce Ludowej najważniejszym świętem państwowym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 20:40
22 lipca 1944 r. radio moskiewskie ogłosiło, iż w wyzwolonym przez wojska radzieckie Chełmie Lubelskim powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Podało również tekst ogłoszonego przez niego manifestu. O manifeście PKWN w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia na dziś". Niewyjaśniona śmierć gen. Stefana Grota-Roweckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 21:30
Zginął 75 lat temu, 2 sierpnia 1944. Organizator i pierwszy dowódca Armii Krajowej. Wszystko wskazuje na to, że został zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera. Polskiego bohatera wspominał w audycji Tadeusz Płużański i jego gość dr Patryk Pleskot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Historia podziemia antykomunistycznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 20:30
- Organizacja Wolność i Niezawisłość miała płaszczyznę militarną, ale to wynikało z logiki ewolucji sytuacji w Polsce. Założenie było takie, że prowadzimy tę walkę, ale nie w ramach otwartego konfliktu zbrojnego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń