Jerzy Kwieciński: PPK to jedno z najważniejszych rozwiązań, które wprowadza rząd

- Musimy przywyczaić się do skrótu PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe). Odrobiliśmy lekcję z OFE, obecne rozwiązanie było bardzo starannie przygotowywane i szeroko konsultowane, szczególnie w ramach Rady Dialogu Społecznego - mówił w Polskim Radiu 24 minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.   

2018-08-28, 18:01

Jerzy Kwieciński: PPK to jedno z najważniejszych rozwiązań, które wprowadza rząd
Jerzy Kwieciński, foto: PR24/PJ

Posłuchaj

28.08.18 Minister Jerzy Kwieciński o PPK
+
Dodaj do playlisty

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o PPK. Zakłada on utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego Pracownicze Plany Kapitałowe to jedno z najważniejszych rozwiązań, które wprowadza rząd. - To rozwiązanie dla ludzi, by byli bardziej bezpieczni. Nie tylko będzie można liczyć na emeryturę z publicznego systemu, ale również sami powinniśmy oszczędzać - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Zgodnie z projektem uzgodnionym w konsultacjach społecznych, osoby najmniej zarabiające będą mogły odprowadzać do PPK 0,5 procent swojego wynagrodzenia, przy zachowaniu 1,5 procent wpłat pracodawcy i dopłat 240 złotych przez państwo. Do PPK tworzonych przez pracodawców, zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie. Jeśli tak zrobi, to pieniądze z jego pensji nie będą pobierane. Po czterech latach pracownicy, którzy nie uczestniczą w PPK, znów zostaną do niech zapisani. I znów będą mogli zrezygnować.

- Zakładamy, że PPK obejmą trzy czwarte ogółu pracujących, ok. 11,5 mln ludzi. Będzie to system powszechny, a jednocześnie dobrowolny. Każdy będzie mógł z tego systemu zrezygnować - powiedział Jerzy Kwieciński.

REKLAMA

Projekt zakłada, że po osiągnięciu 60. roku życia oszczędzający będzie mógł wypłacić swoje pieniądze z PPK. Jeśli od razu wypłaci 100 procent zgromadzonej kwoty, zostanie ona obłożona podatkiem od zysków kapitałowych. Można też będzie wypłacić jednorazowo 25 procent oszczędności, a pozostałą kwotę wycofywać w ratach. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Data emisji: 28.08

REKLAMA

Godzina emisji: 17.15

PR24/tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej