Naciski PE ws. Polski. Kasprzak: zaciera się trójpodział władzy

- To jest złe rozwiązanie. Powinniśmy szukać dobrych wzorców, odwoływać się do klasyków demokracji, do trójpodziału władzy, bo widać, że z czasem zaciera się to w poszczególnych krajach europejskich i później też na szczeblu Parlamentu Europejskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak z PSL-u, komentując działania Parlamentu Europejskiego wobec Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE.

2021-06-10, 17:43

Naciski PE ws. Polski. Kasprzak: zaciera się trójpodział władzy
Mieczysław Kasprzak . Foto: PR24/RB

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości. Skrytykował w niej Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE". W "Rozmowie PR24" mówił o tym poseł PSL-u Mieczysław Kasprzak.

Powiązany Artykuł

shutterstock flaga polski ue 1200.jpg
"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Gość PR24 odniósł się do twierdzenia, że politycy Parlamentu Europejskiego próbują wywierać wpływ na Komisję Europejską, a pośrednio także na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak stwierdził, "żyjemy w dziwnym świecie", w którym coraz trudniej dostrzec rozróżnienie na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Jego zdaniem podobna sytuacja dotyczy Polski.

- Widać to we władzy ustawodawczej. Większość ministrów to są posłowie. Nie wiem, czy tak powinno być. Tak to jest. To pokazuje, jak ta władza nawzajem się zlewa, zazębia. I później władza sądownicza również. Tu nie ma się co dziwić - mówił Mieczysław Kasprzak.

Czytaj również:

"Szukać dobrych wzorców"

Pytany o to, czy Parlament Europejski ma prawo straszyć Komisję Europejską rozwiązaniem jej, jeśli ta nie będzie godzić się z decyzjami PE, poseł PSL-u stwierdził, że Parlament wyłaniany jest w drodze demokratycznych wyborów i jako taki ma demokratyczny mandat, tymczasem Komisja pełni funkcję rządu. - W rządach krajowych też tak jest. Kiedy rząd nie realizuje poleceń, to można go odwołać - mówił.

To samo - zauważył - dzieje się w kontekście np. sędziów TSUE, którzy też są wyznaczani przez polityków. - Czyli mamy taki bałagan totalny już. Tak jak powiedziałem, jest to złe rozwiązanie. Powinniśmy szukać dobrych wzorców, odwoływać się do klasyków demokracji, do trójpodziału władzy, bo to widać, że z czasem zaciera się w poszczególnych krajach europejskich i później też na szczeblu Parlamentu Europejskiego - dodał Mieczysław Kasprzak.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Mieczysław Kasprzak w kontekście uchwalonej w PE rezolucji uderzającej w Polskę ("Rozmowa PR24") 12:11
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Mieczysław Kasprzak (PSL)
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 16.35

REKLAMA

PAP/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej