Ks. prof. Kobyliński: wiemy, że trzeba umierać, ale nie chcemy, żeby to była śmierć niespodziewana

- Wiemy, że trzeba umierać, ale nie chcemy, żeby ta śmierć była niespodziewana, nieprzygotowana. Dlatego podczas liturgii śpiewamy "od nagłej i niespodziewanej śmierci zachowaj nas Panie". To prośba o łaskę dobrej śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z UKSW. 

2023-11-01, 17:40

Ks. prof. Kobyliński: wiemy, że trzeba umierać, ale nie chcemy, żeby to była śmierć niespodziewana
Co szósty znicz lub świeca na świecie pochodzi z Polski, co plasuje nas na drugim miejscu w skali globalnej. Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to czas, gdy patrzymy na życie z innej perspektywy. Na dłużej zatrzymujemy się nad sensem czasu, który jest nam dany. Inaczej widzimy przemijanie, odchodzenie i śmierć, która staje się przejściem do innego świata.

- Wiemy, że trzeba umierać, ale nie chcemy, żeby ta śmierć była niespodziewana, nieprzygotowana. Dlatego podczas liturgii śpiewamy "od nagłej i niespodziewanej śmierci zachowaj nas Panie". To prośba o łaskę dobrej śmierci - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński. 

"Dobra śmierć przychodzi po spełnionym życiu"

Jak zaznaczył, "dobra śmierć to ta, która przychodzi po dobrym, spełnionym życiu, w otoczeniu bliskich". - Jest ona dobra, kiedy unikamy nadmiernego czy niepotrzebnego cierpienia, gdy naprawiliśmy ludziom krzywdy, które ciążyły na naszym sumieniu - wyjaśniał kapłan.

Gościem audycji była również Małgorzata Jaszczołt, etnograf z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

REKLAMA

Podkreśliła, że śmierć jest jednak częścią życia. - Czy chcemy czy nie, każdego z nas to czeka - stwierdziła rozmówczyni PR24. Odniosła się także do zmian społecznych, jakie zaszły na przestrzeni lat w zakresie ceremonii pogrzebowych i towarzyszących im okoliczności.

- Kiedyś obrzędy pogrzebowe nie były w stu procentach poważne. Teraz święto zmarłych kojarzy nam się z czymś smutnym. Kiedyś były uczty pogrzebowe, których jednym z elementów było picie wódki. Miały one jednoczyć świat żywych i umarłych - powiedziała Małgorzata Jaszczołt. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Rozmowa PR24 - 1.11.2023 24:10
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

Goście: Małgorzata Jaszczołt, ks. prof. Andrzej Kobyliński

Data emisji: 1.11.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 16.35

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej