more_horiz

Rządowe wsparcie dla użytkowników różnych źródeł ciepła. Porzucek: wkrótce ogłosimy projekt

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 18:44
- Od dawna mówimy, że będziemy chcieli wesprzeć użytkowników różnych źródeł ciepła. Taki projekt jest przygotowywany. W ciągu najbliższych dni będzie ogłoszony. Zaczęliśmy od węgla, bo właśnie na węgiel było ogłoszone embargo, na import tego surowca z Rosji. Natomiast użytkownicy innych źródeł również nie pozostaną bez pomocy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek. 
Marcin Porzucek
Marcin PorzucekFoto: PR24/ZZ

Ustawa w sprawie tzw. dodatku węglowego w kształcie uchwalonym przez Sejm przewiduje jednorazową wypłatę 3 tys. złotych dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem.

Senat głosami opozycji rozszerzył grupę beneficjentów również o osoby korzystające z innych paliw, m.in. oleju opałowego czy pelletu. Z ustawy wykreślono również zapisy dotyczące banków.

Przeciw poprawkom opozycji zagłosowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, bo, jak tłumaczą, rząd zamierza uregulować tę kwestię odrębną ustawą. Poza tym, jak mówił szef senackiej części klubu PiS Marek Martynowski, opozycja nie potrafiła przedstawić skutków przyjętych poprawek dla budżetu państwa.

- Od dawna mówimy, że będziemy chcieli wesprzeć użytkowników różnych źródeł ciepła. Taki projekt jest przygotowywany. W ciągu najbliższych dni będzie ogłoszony. Zaczęliśmy od węgla, bo to właśnie na węgiel było ogłoszone embargo, na import tego surowca z Rosji. Natomiast użytkownicy innych źródeł również nie pozostaną bez pomocy - podkreślił w PR24 Marcin Porzucek.

Obniżka podatków

- Przypominam zresztą, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości już wiele miesięcy temu obniżył akcyzę vat na różne źródła ciepła, na gaz, na energię, na paliwa. Zatem w tej niezwykle trudnej obiektywnie sytuacji na całym świecie, pomagamy tak mocno, jak się da. Natomiast dziwię się, że opozycja coś takiego zaproponowała. Przecież mogli dopisać jedno czy dwa zera więcej. Nic by to ich nie kosztowało. Ocena skutków tych regulacji jest dla nich kompletnie bez znaczenia - dodał polityk.

Jego zdaniem opozycja w tym przypadku "chce pokazać, że jest odrębną izbą, że ma jakiś pomysł". - Sam dodatek węglowy kosztuje około 11 mld złotych. Te propozycje, które przygotowujemy, będą kosztować prawdopodobnie kilkanaście mld złotych. A biorąc pod uwagę obniżki vat i akcyzy, to kolejne kilkanaście miliardów - wskazał poseł.

- My, w związku ze światowym kryzysem energetycznym, wywołanym przez Rosję, dodajemy zatem łącznie 50 mld złotych, aby Polacy nie odczuli tak mocno tego kryzysu - podsumował Marcin Porzucek. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:28 _PR24_AAC 2022_08_04-17-35-21.mp3 Marcin Porzucek o energetyce (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marcin Porzucek (poseł PiS)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 17.35

bartos

Zobacz także

Zobacz także