more_horiz

Polexit? Poseł PiS: to chciejstwo Platformy Obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 17:25
- Jesteśmy partią proeuropejską i wartości europejskie są dla nas ważne. Natomiast muszą być one tak ustawione, że państwo członkowskie w relacji do Unii Europejskiej jest samorządne i autonomiczne, posiada suwerenność - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Dariusz Stefaniuk.

Lider Platformy Obywatelskiej na Twitterze odniósł się do najnowszych zapowiedzi prezesa PiS w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" oraz do ostrych słów sekretarza generalnego partii rządzącej. "Kaczyński wyciąga nas właśnie z Unii" – ocenił były premier. Zdaniem Donalda Tuska te słowa to dowód, że polexit powoli dzieje się na naszych oczach.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że już wielokrotnie wcześniej słyszał o polexicie. - Nic takiego się nie dzieje. Wielokrotnie dementowaliśmy chciejstwo PO, aby PiS wykonało taki krok. Jesteśmy partią proeuropejską i wartości europejskie są dla nas ważne. Natomiast muszą być one tak ustawione, że państwo członkowskie w relacji do Unii Europejskiej jest samorządne i autonomiczne, posiada suwerenność. Zgadzamy się na wspólny rynek, przepływ towarów, usług i kapitału. Nie godzimy się na łamanie konstytucji. Ze słów szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wynika, że jeden sędzia ma podważać funkcjonowanie drugiego sędziego. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że jest to pozatraktatowe wykroczenie. Wie też, że wypowiedział się w tej sprawie polski Trybunał Konstytucyjny - tłumaczył Dariusz Stefaniuk.

Dodał, że UE jest wartością. - Chcemy, żeby tą wartością była. W sprawie KPO spełniliśmy wszystkie unijne wymagania. Tymczasem w UE nadal pokutuje pomysł, aby tych pieniędzy Polsce nie dać. Jeżeli poprzez brak pieniędzy Polskę chce się wykluczać z UE, to będziemy musieli podejmować inne działania. Nie sądzę jednak, żeby do tego doszło - podsumował. 

Posłuchaj
12:05 PR24 2022_08_09-16-35-41.mp3 Dariusz Stefaniuk gościem Krzysztofa Świątka (Rozmowa PR24)

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. - Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". Jak dodał, Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł. Zapowiedział też powrót do reformy wymiaru sprawiedliwości. - Musimy podjąć ten wysiłek, bo każdy chyba widzi, że celem tych interwencji [Komisji Europejskiej] nie była ochrona praworządności europejskiej, ale rozmontowanie praworządności w Polsce - stwierdził. 

W wywiadzie dla radiowej Jedynki szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski podkreślił, że w kontekście relacji z KE Polska rozważa wszystkie możliwości: zarówno prawne, jak i traktatowe, w tym także możliwość weta. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: 
Krzysztof Świątek
Gość:
Dariusz Stefaniuk (poseł PiS)
Data emisji: 
9.08.2022
Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także