more_horiz

Broń z Korei Płd. wkrótce dotrze do Polski. Bartoszewski: kupujemy sprawny i tańszy sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 18:25
- Bardzo dobrze, że kupujemy broń z Korei Południowej. Ona, po pierwsze, wydaje się sprawna, a po drugie, jest tańsza, co też ma swoje znaczenie przy dużych zakupach. Jest to rzecz, którą powinniśmy kontynuować - podkreślił w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.
Władysław Teofil Bartoszewski
Władysław Teofil Bartoszewski Foto: PR24/AK

Jak poinformowały Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej, we wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak wezmą udział w odbiorze pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskich sił zbrojnych. Planowane są wystąpienia prezydenta, szefa MON oraz przedstawiciela strony koreańskiej.

- Bardzo dobrze, że kupujemy broń z Korei Południowej. Ona, po pierwsze, wydaje się być sprawna, a po drugie, jest tańsza, co też ma swoje znaczenie przy dużych zakupach. Jest to rzecz, którą powinniśmy kontynuować, zwłaszcza jeżeli są inne państwa, które są naszymi sojusznikami. Musimy mieć jakieś alternatywy - podkreślił Władysław Teofil Bartoszewski. 

- Jeśli ma się pewną dywersyfikację, to z jednej strony utrudnia, bo nie wszystkie systemy są takie same, ale z drugiej strony powoduje, że konkurencja jednak musi się zastanowić: że może jednak sprzedałaby broń trochę taniej - dodał polityk. 

Pod koniec sierpnia zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-2025 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-2026.

Resort obrony wskazuje, że kolejna umowa ramowa z 29 października br. na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 r.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:58 PR24 2022_12_05-17-35-57.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski o zakupach broni dla polskiej armii (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 5.12.2022
Godzina emisji: 17.35

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także